Yerel

Bir Kilo Koyun Yünü Bir Bardak Çay Fiyatına

Bir zamanlar gelin kızların çeyizlerini süsleyen, satın almak için sıraya girilen koyun yününün artık yüzüne bakan kalmadı. Bir kilo yün artık bir bardak çay fiyatına satılıyor.

Çanakkale’de küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinin önemli merkezlerinden olan Biga’da da tüm yurtta olduğu gibi koyun yününe rağbet iyice azaldı. 15-20 yıl öncesinde evlenecek olan kızların düğün öncesinde çeyizlerinin hazırlanması, yatak yorganlarının yapılması için küçükbaş hayvan yetiştiricilerinin önünde sıra olunan yünün yüzüne bakan yok. Yetiştiricilerin kazançlarının bir kısmının da kazanıldığı yünlerin artık kimse satın almıyor. Koyun kırkım zamanında köy köy gezen kırkım işi yapan çalışanlar şuanda kg başına 1-1,25TL ye yünü satın aldıkları, koyun başına 10TL kırkım yaptıklarını söyleyen üreticiler, bu konudan çok rahatsızlar.

“Koyunlar Kırpılmadan Yünleri Satılırdı”

Emirorman Köyünde dede mesleği olarak küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan, örnek yetiştiricilerden İrfan Kocalar; “son zamanlarda hazır yataklar, fabrikasyon üretim, yapay malzemeler sebebiyle yünün alıcı bulamadığını belirterek, yünleri satın alacak olan tüccarlar, düğün yapacak olan aileler yünlerini önceden ayırtır, sıraya girerlerdi. Şimdi ise yünün 1 kilosu 1 çay bardağına eşit” dedi.

Kaynak:www.bigakoyhaberlericom

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu