Spor

Bigaspor’dan Basın Açıklaması

Tüm dünyada etkili olan covid-19 nedeniyle ülkemizde de hem sosyal hem ekonomik hayat ciddi bir yara almıştır. Ülkemizde milyonlarca sporsever ve spor camiası da bu süreçte payına düşeni almıştır. 

Tüm dünyayı olumsuz etkileyen covid-19 pandemisi, Türkiye Futbol Federasyonu’nun aldığı kötü kararlar nedeniyle spor camiasında derin üzüntüye neden olmuştur. TFF, 2019-2020 sezonunu henüz hiçbir lig ertelenmeden önce durdurmuş, sonra kimi ligde play-off oynanmasına kiminde ise liglerin olduğu tescil edilmesine karar verilmiştir. Son olarak TFF’ndan yapılan açıklama ile 29 Temmuz 2020 tarihinde pandemi sürecinin etkileri gerekçe gösterilerek tüm liglerden düşmenin kaldırılması kararı verilmiştir.

Bigaspor olarak Çanakkale ilimizi Spor Toto Bölgesel Amatör Lig 11’inci Grup’ta başarılı bir şekilde temsil ettik. 10 hafta boyunca liderliğimizi sürdürdük. Son maçımızda Karamürsel ile seyircisiz oynadık ve berabere kaldık. Bu beraberlik lider ile aramızdaki farkı 5’e çıkardı. Maçlar devam etmiş olsaydı, şampiyonluğun en güçlü adayıydık ve şampiyon olacağımıza inancımızda en küçük şüphemiz yoktu.

Pandemi döneminde son karşılaşmada liderle aramızdaki puan farkı 5’e çıktı. Ligimizde üst sıralarda yer alan Arnavutköy ve Tekirdağ ile oynayacağımız maçlar vardı. Bölgesel Amatör Lig’de önce liderleri üst lige taşıdılar. Daha sonra itirazlar gelince aralarında 3 puan olan takımları da 3’üncü Lig’e taşıdılar.

Bölgesel Amatör Lig’in bitmesine 4 haftamız kalmıştı. Unutulmamalıdır ki; geçtiğimiz yılın bitimine 3 hafta kala Edirne 5 puan fark ile liderdi. Ama lig sonunda Modafen şampiyon oldu.

Aralarında 3 puan fark olan 4’üncü sıradaki Çengelköy ile alt sıradaki Alibeyköy’ün maçı vardı. Lig oynansaydı Çengelköy’ün düşme durumu vardı.

Gerekçe olarak gösterilen pandemi sürecinden, sadece bulunduğu ligden düşen takımlar için etkilenmiş gibi gösterilmesi son derece üzüntü vericidir. Aynı süreç bulunduğu ligden bir üst lige çıkma mücadelesi veren tüm takımlar için geçerlidir.

Çıkma mücadelesi veren takımların göz ardı edilerek, sadece düşme hattındaki takımların pandemi sürecinden etkilendiği öngörüsü ile alınan karar adalet, eşitlik, hakkaniyet ilkelerine aykırıdır. Anayasanın eşitlik ilkesine uygun bir şekilde bizim için tek bir doğru karar vardır: O da herkes için adalet! Bunu her platformda dile getirmeye devam edeceğiz.

 Sporcularımızın, teknik heyetimizin alınterini kimse bir çırpıda yok sayamaz!

 Yöneticilerimizin özverisini, emeğini, maddi katkılarını kimse görmezden gelemez!

 Biga halkının gönülden desteğini, elinden avucundan arttırıp gönül verdiği mavi beyaza sağladığı katkıyı kimse hiç sayamaz!

Buradan Türkiye Futbol Federasyonu’nu yönetenlere sesleniyoruz!

Bölgesel Amatör Lig’lerde amatör sporları icra etmek hiç de kolay bir iş değildir. Önce gönül işidir. Önce yürek işidir. Önce sevda işidir. Ama bir o kadar da maddi güç gerektirir.

TFF’nin başındaki karar vericiler, amatör sporların ne koşullarda yapıldığı ile ilgili fikir sahibi olmayabilirler. Şunu çok iyi bilmeliler ki; biz amatör kulüp yöneticileri ve sporcuları ve halkı ile bir birlik içinde bu spora gönül vererek mücadelemizi sürdürüyoruz. Cesaret, yürek ve bu spora aşk olmasa, TFF’nin üst yönetiminin sınırlı katkılarıyla amatör sporun yaşaması mümkün değildir.

 Amatör kulüplerde kulüp yönetimleri yüksek maliyetlerle mücadele etmek zorunda kalıyorlar. Şehrin her ferdi hem maddi hem de manevi desteğini kulüplere vermek zorunda kalıyor. Biga’da mavi beyaz sevdası her şeyin üstündedir.

 Mavi beyaz sevdaya gönül vermiş Bigasporlular olarak amatör spor kulüplerinin yöneticilerine sesleniyoruz!

Bugün burada bazı takımlar düşme potasındayken liglerde kaldılar. Bazı takımlar hak etmedikleri halde bir üst lige çıktılar. Her şeye rağmen bu adaletsizlik hepimize yapıldı. Bugün bize yapılan yarın da sizin başınıza gelebilir. Hep birlikte adalet mücadelesi verelim. Hep birlikte bu adaletsizliği ortadan kaldıralım. Gelin amatör spor camiası olarak bir ve beraber olalım. En adil kararların alınmasını talep edelim talebimizin arkasında duralım.

 Tekrar ediyoruz!

 Çocuklarımızın geleceği, sporcularımızın alınteri, yöneticilerimizin emeği, halkımızın gönülden desteği sahipsiz kalmasın. Amatör spora olan güven yok olmasın. Gelin hep birlikte mücadele edelim!

Bizler mavi beyaza gönül vermiş sporseverler olarak; halkımızın desteğini, sporcularımızın, teknik heyetimizin alınterini, yöneticilerimizin emeğini hiçe saydırmayacağız. Gerekli tüm mücadeleleri vereceğiz. Bundan kimsenin şüphesi olmasın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu