Yerel

Biga’nın Kurtuluşu’nun 101.Yıl Dönümü Tören İle Kutlandı

Biga’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yıl dönümü Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törenle kutlandı.

Hükümet Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na Biga Kaymakamlığı ve Biga Belediyesi’nin çelenklerinin sunulmasıyla başlayan törene, Biga Kaymakamı Erdinç Dolu, Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Demir, Biga İlçe Milli Eğitim Müdürü Erkan Bilen, siyasi parti başkan ve temsilcileri, oda başkan ve yöneticileri, daire amirleri, STK’lar, Gaziler, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler, vatandaşlar ve basın mensupları katıldı.

Çelenklerin sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan konuşma gerçekleştirdi. Erdoğan konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Mazisi binlerce yıl eskiye dayanan, birlik, beraberlik ve kardeşlik içinde yaşadığımız Biga’mızın Düşman İşgalinden Kurtuluşu’nun 101. Yıldönümünü idrak ediyoruz.

Tarihi bir geri sayım yaparak 101 yıl öncesine gidelim. İşte o günlerde, vatanımızın dört bir yanında olduğu gibi Biga’da işgalci güçlerin baskısı altındaydı. Ancak bu toprakların insanları, Kuvay-ı Milliye kahramanlarından Köprülülü Hamdi Bey, silah arkadaşları Kani Bey, Dramalı Rıza Bey, Hamdi Erdem Bey ve Dızman Mehmet Ağalar gibi kahramanlar vatanını savunmak için bir araya geldiler. Şehrimizin kahramanları, şanlı mücadeleleriyle Biga’nın Düşman İşgali’ne karşı direnişin sembolü oldular.

Aynı dönemde, Çanakkale’de destanlaşan bir kahramanlık örneği sergileyen Mehmet Çavuş, Biga’nın kurtuluş mücadelesine büyük bir ilham kaynağı oldu. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının liderliği altında yürütülen ulusal bağımsızlık mücadelesi, Biga’nın işgalden kurtuluşunu hızlandırdı. Atatürk’ün önderliğindeki Kurtuluş Savaşı zaferle sonuçlandı ve Biga, 18 Eylül 1922’de işgalden kurtarıldı.

101 yıl içinde Biga, büyük bir gelişim ve güzelliklerle dolu bir şehir haline geldi. Tarihi zenginlikleri, doğal güzellikleri ve kültürel çeşitliliğiyle Biga, Güney Marmara’nın incisi oldu. Tarım, sanayi, eğitim ve sağlık alanlarında önemli adımlar atan Biga, ülkemizde daima adından söz ettirdi. Devletimiz, tüm gücüyle ülkemizin hedeflerine ve hayallerine ulaşmasını sağlamak için kararlılıkla çalışmaktadır. Milletimizin özgürlük ve bağımsızlık arzusu, milli savunma ve teknoloji alanlarında yeni atılımlara yol açmaktadır ve bu çalışmalar gurur kaynağımızdır. Geçmişten aldığımız ilhamla, milli şuuru genç nesillere aktararak, ilçemiz ve ülkemiz için büyük ve güçlü Türkiye idealini gerçekleştirmek için azimle çalışmaya devam edeceğiz. Bugün, Biga’nın kurtuluşunun 101. yıl dönümünde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, ebediyete intikal etmiş Biga kahramanlarını ve bu vatan uğruna şehit düşmüş tüm Mehmetçiklerimizi saygıyla, minnetle anıyor, Biga’nın büyümesi ve gelişmesi için hep birlikte çalışmaya devam edeceğimize olan inancımızı yineliyoruz. Bigamızın kurtuluş günü kutlu olsun.”

Başkan Erdoğan’ın konuşmasının ardından ‘Bugün kurtuluş günü’ adlı şiir okundu. Etkinlikler kapsamında düzenlenen Kurtuluş Futbol Turnuvası’na katılan Bigaspor, Adaspor, Çiçeklidedespor ve Kavaklıkspor takımlarına ödülleri takdim edildi. Madalya ve kupaları, Bigaspor’a Biga Kaymakamı Erdinç Dolu, Adaspor’a Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, Çiçeklidedespor’a Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Demir, Kavaklıkspor’a Biga Milli Eğitim Müdürü Erkan Bilen takdim etti. Biga Belediyesi Halk Oyunları gösterisiyle Cumhuriyet Meydanı’ndaki program sona erdi.

Resmi tören ardından program Biga Şehitliği ziyaretiyle devam etti. Edilen duaların ardından Şehitlerimizin mezarlarına karanfil bırakıldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu