Yerel

Bigalı Mehmet Çavuş Yağlı Pehlivan Güreşleri’nde Kıyasıya Mücadele

Biga’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yıldönümü etkinlikleri kapsamında düzenlenen Bigalı Mehmet Çavuş Yağlı Pehlivan Güreşleri yoğun katılımla büyük ilgi görürken rakibi Hamza Köseoğlu’nu finalde yenen Ertuğrul Dağdeviren başpehlivan oldu. Kıspet giyerek sahada güreş tutan Biga Belediyesi Başpehlivanı Burak Kahraman ise gönülleri kazandı.

Biga’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yıldönümü etkinlikleri kapsamında Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, Güreş Ağası Hasan Karabiber’in destekleriyle gerçekleşen Bigalı Mehmet Çavuş Yağlı Pehlivan Güreşleri Kıspet Ustası İrfan Şahin Er Meydanı’nda 14 Eylül Cuma günü saat 10:00’da düzenlendi. Biga Müftüsü Kemal Karadeniz’in yaptırdığı dua, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Ardından yapılan Bayrak Merasimi ile müsabakalar minik, teşvik, tozkoparan, ayak, deste, küçük orta ve büyük orta, başaltı ve baş kategorilerinde gerçekleşti. Kule hakemlerinin çağrısıyla sahaya gelen güreşçiler, önce peşrev çekti, ardından pehlivanlar, rakibinin sırtını yere getirmek için kıyasıya mücadele etti. Gün boyu tribünleri boş bırakmayan binlerce sporseverler güreşlere büyük ilgi gösterirken başpehlivanlık güreşlerinin finalinde heyecan dolu kıyasıya bir mücadele yaşandı. Puanlamada galip olarak rakibi Hamza Köseoğlu’nu yenen Ertuğrul Dağdeviren başpehlivan oldu.

Başpehlivanlar arasında yer alan isimler arasında Yusuf Can Zeybek, Ali Gürbüz, İsmail Balaban, Orhan Okulu, Cengizhan Şimşek, Osman Aynur, Fatih Atlı, Ertuğrul Dağdeviren, Hüseyin Gümüşalan, Mustafa Batu, Serhat Gökmen, Hamza Köseoğlu ve Mustafa Doğan Özkaya gibi güreşçiler yer aldı. Günün sonunda, rakiplerini sırtını yere getiren Ertuğrul Dağdeviren, Biga Başpehlivanı unvanını elde etti.

Başpehlivanlara altın kemer, kupa ve madalyalarını AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan ve Bigalı Mehmet Çavuş Güreşleri Ağası Hasan Karabiber takdim etti. Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, dereceye giren tüm güreşçilere, yağlı güreşlerde özel bir anlam taşıyan ‘Zembil’ hediye etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu