Yerel

Bigalı Macit Müdür Göremedi

Biga Adaspor eski yöneticilerinden Macit Uslu hayattayken göremedi iyi haber vefatından sonra geldi.

2014 yılından bugüne kadar, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a hakaret suçlamasıyla yaklaşık 200 bin soruşturma açıldı. Bu soruşturmalardan 44 bin 675’i dava dosyasına dönüştü. Son sekiz yılda ise 16 bin 993 kişi hakkında açılan davaların 4 bin 864’ünde mahkumiyet kararı verildi.

Biga Vergi Dairesi’nde çalışan Büro Emekçileri Sendikası (BES) Üyesi Macit Uslu, 2015 yılında sosyal medya hesabından Erdoğan ile ilgili bir karikatür paylaştığı gerekçesiyle “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla soruşturma geçirdi. Uslu, 2016 yılında memuriyetten men cezası aldı ve emekli oldu. Ancak SGK tarafından ödenen emekli ikramiyesi olan 69 bin 611 lira geri istendi. Uslu, bu kararın iptali için dava açtı ve 2022’de hayatını kaybettikten sonra hukuk sürecini 8 yıl sonra kazandı.

Uslu’nun avukatı Hasan Hüseyin Evin, sürecin haksız ve hukuksuz olduğunu belirterek adaletsizliğin tescil edildiğini ifade etti. İdari yargıda Uslu lehine sonuçlanan davalara rağmen Maliye Bakanlığı tarafından açılan alacak davası sürecinin uzadığını ve müvekkilinin hayatını kaybetmesi nedeniyle mirasçıları adına devam edilen davada sonunda kararın çıktığını belirtti. Evin, adaletin geç de olsa yerini bulduğunu ancak geciken adaletin adalet olmadığını vurguladı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu