Yerel

Biga’dan Kültür Üniversitesi Rektörlüğüne

Haberi buradan dinleyebilirsiniz...

Biga doğumlu Prof. Dr. Hanife Öztürk Akkartal, Cumhurbaşkanlığı’nın 2021/256 sayılı kararı ile İstanbul Kültür Üniversitesi Rektörlüğüne atandı.

Prof. Dr. Hanife Öztürk Akkartal’ın özgeçmişi ise şöyle:

05.12.1964 tarihinde Biga/Çanakkale’de doğdum. 1970-1978 yıllarında ilk ve ortaokulu Çan/Çanakkale’de okudum. 1981 yılında Biga Ticaret Lisesi’nden birincilikle mezun oldum.

1981-1985 arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde okudum ve birincilikle mezun oldum. 1986 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ticaret Hukuku Ana Bilim Dalı’na araştırma görevlisi olarak atandım.

1985-1987 yılları arasında Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Özel Hukuk Bölümü’nde yüksek lisansımı tamamladım. “Kıymetli Evrakın Zıyaı ve İptali” başlıklı yüksek lisans tezim, kitap olarak basıldı.

1987 yılında Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Özel Hukuk Bölümü’nde doktoraya başladım. 1989-1991 yıllarında DAAD (Deutscher Akademischer Austauschdienst) burslusu olarak Almanya’da bulundum.

“Karşılaştırmalı Hukuk Açısından Damping ve Antidamping Önlemler” başlıklı doktora tezimi 1994 yılında tamamladım ve Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ticaret Hukuku Anabilim Dalı’na yardımcı doçent olarak atandım.

1999 yılında DAAD burslusu olarak Max-Planck Institut für Geistiges Eigentum, Wettbewerbs- und Steuerrecht (eski adı Max-Planck-Institut für Immaterialgüter- und Wettbewerbsrecht) bilimsel çalışmalar yaptım. 2004 yılında “Tanınmış Markanın Korunması” başlıklı doçentlik tezimi verdim ve doçentlik sınavını kazandım. Aynı yıl, Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ticaret Hukuku Anabilim Dalı’na doçent olarak atandım.

2005-2006 yıllarında, Alexander von Humboldt burslusu olarak Almanya’da bulundum.

2007 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi’nden emekli oldum ve aynı yıl İstanbul Kültür Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ticaret Hukuku Anabilim Dalı’nda göreve başladım.

2009 ve 2010 yıllarında Bochum Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde “Karşılaştırmalı Olarak Alman ve Türk Ticaret Hukuku” dersini verdim.

2010-2011 yıllarında, Doğu Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde “Kıymetli Evrak Hukuku” derslerini verdim.

2007-2011 yıllarında İstanbul Kültür Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekan Yardımcısı olarak görev yaptım. Halihazırda İstanbul Kültür Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde Fakülte Yönetim Kurulu ve Fakülte Kurulu üyesi olarak görev yapmaktayım.

2012-2015 yıllarında, İstanbul Kültür Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Bochum Üniversitesi Hukuk Fakültesi işbirliği çerçevesinde yürütülen “Ekonomi Hukuku Yüksek Lisans Programı’nda görev aldım ve Türkçe ve Almanca olarak hazırlanan tezlerde, yüksek lisans tez danışmanlığı yaptım.

Bahçeşehir Üniversitesinde Yüksek Lisans dersleri vermekteyim.

Dokuz Eylül Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde lisans düzeyinde şirketler hukuku, kıymetli evrak hukuku, banka hukuku, rekabet hukuku, fikri ve sınai mülkiyet hukuku, haksız rekabet hukuku, ticari işletme hukuku derslerini verdim. Halihazırda şirketler hukuku dersini vermekteyim. Yüksek lisans ve doktora düzeyinde, “Anonim Şirketler Hukuku”, “Pay Sahipleri Sözleşmesi”, “Anonim Şirkette Hisse Devri” derslerini vermekteyim.

Banka, şirketler, sermaye piyasası, kıymetli evrak, fikri ve sınai mülkiyet hukuku ile rekabet hukuku alanında hazırlanan çok sayıda yüksek lisans ve doktora tezi yönettim. Yurt dışı ve yurt içi dergi ve kitaplarda çok sayıda makalem yayımlanmıştır.

Bilirkişilik ve hakemlik yapmaktayım.

Bundan başka, banka devirleri de dahil olmak üzere, özellikle halka açık ve kapalı şirketlerde birleşme, bölünme, hisse devri alanında faaliyet gösteren hukuk bürolarına, bu işlemlerinde hukuki danışmanlık yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu