Yerel

Biga Kurtuluş Güreşlerinde Başpehlivan İsmail Balaban Oldu

Biga’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıldönümü etkinlikleri kapsamında düzenlenen Biga Kurtuluş Günü Güreşleri büyük ilgi görürken, rakibi İsmail Koç’u finalde yenen İsmail Balaban başpehlivan oldu.

Biga’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıldönümü etkinlikleri kapsamında Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan himayelerinde gerçekleşen Kurtuluş Günü Güreşleri ‘İrfan Şahin Er Meydanı’nda düzenlendi. Güreşe, Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, Biga Kaymakamı Erdinç Dolu, CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Biga Cumhuriyet Başsavcısı Eren Öztaş, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarih Alan Başkanı İsmil Kaşdemir, Güreş Ağası Hasan Karabiber, Biga Belediyesi Başkan Yardımcıları Nazım Hikmet Keskiner ile Sıtkı Keçeci, Çan Belediye Başkanı Bülent Öz, Yenice Belediye Başkanı Veysel Acar, Gümüşçay Belediye Başkanı Adnan Pastırmacı, Karabiga Belediye Başkanı Ahmet Elbi, Geyikli Belediye Başkanı Mevlüt Oruçoğlu, Kalkım Belediye Başkanı İbrahim Taşkın, AK Parti Çanakkale İl Başkanı Naim Makas, MHP Çanakkale İl Başkanı Ali Tuğrul Yıldırım, AK Parti Biga İlçe Başkanı Hasan Sepici, AK Parti Gönen İlçe Başkanı Merve Üncük İşgüden, MHP İlçe Başkanı Salih Altınkaya, CHP Biga İlçe Başkanı Osman Öztürk, İl Genel Meclis Üyeleri, Belediye Meclis Üyeleri, yağlı güreş ağaları, çok sayıda protokol, ilçe dışından misafirler, binlerce Bigalı, yerel ve ulusal basın mensupları katıldı.

35’i altın kemer sahibi başpehlivan olmak üzere 360 pehlivanın kol bağladığı güreşler 17 Eylül Cuma saat 10:00’da başladı. Minikten Büyük ortaya kadar süren güreşlerin ardından Kapalı Pazar Yeri’nde Cuma namazı kılındı. Öğleden sonra Bayrak Merasimi ile yeniden başlayan Biga Kurtuluş Günü Güreşleri’nde müsabakalar minik, teşvik, tozkoparan, ayak, deste, küçük orta ve büyük orta, baş altı ve baş kategorilerinde gerçekleşti. Kule hakemlerinin çağrısıyla sahaya gelen güreşçiler, önce peşrev çekti, ardından pehlivanlar, rakibinin sırtını yere getirmek için kıyasıya mücadele etti. Başpehlivanlık güreşlerinin finalinde heyecan dolu kıyasıya bir mücadele yaşanırken rakibi İsmail Koç’u puanla yenen İsmail Balaban başpehlivan oldu. Hayranları İsmail Balaban ile fotoğraf çektirmek için yoğun ilgi gösterdi.

Başpehlivanlık güreşleri sonrası protokol üyeleri tarafından dereceye giren güreşçilere ödülleri verildi. Biga Belediyesi Kurtuluş Günü Güreşleri 2021 Yılı Başpehlivanı İsmail Balaban’a altın kemeri Çanakkale Valisi İlhami Aktaş takdim ederken, İsmail Koç, Recep Kara ve Fatih Atlı’ya madalya ve kupalarını Biga Kaymakamı Erdinç Dolu, Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarih Alan Başkanı İsmail Kaşdemir verdi.

Ödül töreninin ardından İsmail Balaban’ın yaptığı açıklamada, “Birinci olduğum için çok mutluyum. Survivor’dan sonra elimden geldiğince sahalarda seyircimiz için her şeyimi vermeye gayret ettim. Kendi memleketim Elmalı’da yaşadığım birincilik sonrası Biga’da da birinciliği sevenlerime armağan etmek için mücadele ettim. Çok şükür burada da birinci oldum. Bu güzel organizasyonda emeği geçen Biga Belediye Başkanımız Bülent Erdoğan’a ve katkı veren herkese çok teşekkür ederim. Çok güzel bir organizasyon vardı. Sabahın erken saatlerinden gecenin bu saatlerine kadar bizi yalnız bırakmayan çok muhteşem bir seyirci vardı. Herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bugün inanın ilgi çok büyüktü. Güreşmekten değil fotoğraf çektirmekten yoruldum. Bu beni aşırı derecede mutlu ediyor. Demek ki insanlar beni Survivor’da sevmiş ve bugün bunun takdirini görüyorum” diye konuştu.

Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan ise yaptığı konuşmada, “Çok kıymetli protokolümüz ve misafirlerimiz biz bugün çok gururlu ve mutluyuz. Er meydanında ter döken tüm pehlivanlarımıza canı gönülden teşekkür ediyoruz. Hepsinin emeklerine, bileklerine ve ayaklarına sağlık. Güreş ağamız Hasan Karabiber ve güreşlerimize katkıda bulunan tüm sponsorlarımızı şahsım ve kurumum adına selamlıyorum. Allah onlardan da razı olsun. Ata sporumuz güreşlerimizi yapmanın ecdadımıza ve geçmişimize bir borcumuz olduğunu düşünüyorum. İnşallah bu meydanların pehlivansız bırakmayacağız. Yağlı pehlivan güreşlerimizi Biga’mızda geleneksel hale getirip, devamını sağlayacağız inşallah. Katılımlarından ve yoğun ilgilerinden dolayı tüm hemşehrilerime teşekkür ediyorum. Başpehlivanımız İsmail Balaban’ı ve tüm pehlivanlarımızı kutluyorum” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu