Yerel

Biga Kent Konseyi Start Verdi

Biga Kent Konseyi Ocak ayı genel kurul toplantısını, 13.01.2022 Perşembe günü Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleştirdi. Granikos Muharebe Meydanı, Biga Turizmi  gündemi için, temsilcileri davet etti, konuklar  sunumlarını gerçekleştirdi. 

Biga Kaymakamı Erdinç Dolu, Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan ve birçok protokol üyesinin katıldığı toplantıda Türkiye Kent Konseyleri Birliği Kültür Sanat Turizm Komite Başkanı, Biga Kent Konseyi Başkanı Metin Tatlı konuşması sonrası Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan konu hakkında düşüncelerini belirtti.Türkiye Kent Konseyleri Kültür Sanat ve Turizm Komitesi Baş Danışmanı Çanakkale Rehberler Odası Başkanı Cihan Müşterioğlu Bölgede Turizm ve izlenecek yollar hakkında bilgi verdi. Antalya Bilim Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Profesörü Prof.Dr. Mesut Uyar, M.Ö.334 yılında Biga’da yaşanılan savaş hakkında bilgi verdi. Biga’daki  Granikos Muharebe Meydanın tam yerinin tespiti ve Turizme kazandırılması için, Biga Belediyesi ve Biga Kent Konseyi logolarının da yer alacağı projeye bugün start verdiklerini belirtti.Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan konuklara teşekkür Plaketi taktim etti.Biga Kent Konseyi Genel Sekreteri Erdoğan Başer açılış konuşmasında,  “Pandemi sürecinde Biga Kent Konseyi Turizm konusunda 115 farklı kurum ve kuruluşa Turizm hakkında hazırlanan taslak metni göndererek, 30 ocak 2021 tarihine kadar görüşlerini bildirilmeleri için zaman vermiş, gelen cevaplar çalışma grubunca değerlendirilmiştir. Birçok kişinin ortak aklı ile, Bahçeli Köyü, Nilüfer Gölü, Abdiağa Mesire Alanı Çağlayanı, Işıkeli Köyü Mavi Su şelalesi ile Kırgeçit Termal istikametinde bir doğa parkurunun uygun olduğu belirtilmektedir. Motosiklet tutkunları başta olmak üzere, yürüyüş, bisiklet ve diğer hobi gruplarının bu alanlarda etkinlikler düzenlediğini görüyoruz. Mehmetçiğin isim babası Bigalı Mehmet Çavuş için, Biga Belediyesinin katkıları ile belgesel hazırlandı, 

Biga Kaymakamlığımızca Kısa Film yarışması tüm Türkiye’de yapılıyor. Mehmet Çavuş’un Evinin restorasyonu yapıldığında Çanakkale Şehitliğine geçenlerin uğrak noktası olması açısından çok önemlidir. Biga merkezindeki Balıkkaya Mağarası, Tepe Mesire Yeri, Mor salkımlı ev, Halimbey Konağı, MRG, Çarşı Camii ve Ulucamii, Mustafa Münip Efendi değerlerimizin yanı sıra, Kemer Köyü Parion Antik Kenti, Aşıklar tepesi, Biga Belediyesi Aksaz tesisi, Karabiga Belediyesi Söğütlüyalı koyuna tesis hazırlığı, Karabiga, Gümüşçay ve Granikos Muharebe Alanlarının Turizme kazandırılması için istişareler ve uygulamalar devam ediyor.Tabiiki yöresel lezzetler olmazsa olmazımız. Önceki Genel Kurulumuza sunulan Turizm dosyasında, kısa ve orta vadeli hedefler tespit edilmiş olup, bu süre zarfında uygulama süreçlerine geçildi.Yakın zamanda, gençlerimizin Biga değerlerini tanıması adına 9. Sınıfların Parion Antik Kentine, 10.sınıfların Nilüfer Gölü ve Bahçeli Köyü’ndeki Mehmet Çavuş kabrine, savaş galerisine, 11. Sınıfların Gelibolu Tarihi Alanda Şehitliğe götürülmesi için çalışmalar yapmaya devam ediyoruz. 19 Mayıs Gençlik haftasında ilçemizin değerlerinde bisiklet sürme etkinliği,Önemli gün ve haftalarda doğa yürüyüşlerinin yapılması planlarımız arasındadır. 2022 yılı Haziran Ayı’nda yapılacak olan Alışveriş ve Kültür festivalinde  Bigamızın tarihi ve kültürel birçok değerinin tanıtımı için dernekler birlikte hareket ediyorlar. Biga Kent Konseyi Kültür Sanat ve Eko Turizm Çalışma Grubu Başkanı Ergün Erkap tarafından yapılan araştırmalar sonucunda, Biga’nın değerlerini tanıtan el broşürlerine ihtiyaç olduğu tespit edildi. Bu konu ile ilgili çalışmalar doğrultusunda Biga’mızdaki çok değerli fotoğraf sanatçımız Cemal Sepici’nin perdeye yansıttığımız  fotoğraflarını, katalog ve el broşürü hazırlamak için girişimlerimiz devam ediyor.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu