Yerel

Biga Kent Konseyi Çalışmaları Hızlandırdı

Haberi buradan dinleyebilirsiniz...

Biga Kent Konseyi Doğayı Tanıtma Düzenleme Çalışma Grubu İlçenin doğal değerleri ve Eko Turizm için çalışmalara devam ediyor.

Biga’nın zirvelerinden Işıklı Köyü, Biga Eko turizm rotasının önemli noktalarından biri.

Mavi Su Şelalesine Nasıl gidilir?

Işıkeli Köyü Merkezine aracınızı yanaştırdığınızda, çeşmeden yukarı doğru, mezarlığın bulunduğu yerdeki, Arabaalan yolu üzerinden, Biga Pomak Kültür evi kapısından Arabaalan istikametine 125 adım attığınızda virajdan aşağı inmeye başlayın.

Solda Eser ailesinin beyaz çeşmesinden devam edin.

Yön levhaları sizi Mavi Su Şelalesine ulaştırıyor. Güzergâhta 3 noktada yol çatal yapıyor. Fotoğraflarda görüldüğü gibi üçünde de sağdan devam edin.

Yürüyüş öncesi hazırlıklarda yanınıza su ve kan şekeri düşmelerine karşı gıda malzemeleri alın. (Işıkeli bakkalında bulunan bisküvi ve lokum ile kıstırma lokumu Mavi Suda tüketmeniz önerilir) yanınıza çizme alın ve güzergâha girdiğinizde ayakkabıları çantanıza koyup çizmeleri giymeniz tavsiye ederiz.

Şelaleye ulaşanların unutamadığı an ise derin bir nefes aldıklarındaki his oluyor.

Bahçeli Aile Kent Ormanı, Biga Nilüfer Gölü, Yeniceköy Mesire yeri, Abdiağa Mesire alanı ve Çağlayanı, Işıkeli Mavi Su Şelalesi Eko Turizm güzergâhı her geçen gün gelişiyor. Birçok kişi ile yaptığımız görüşmelerde hafta içlerindeki iş yoğunluğunun stresinin Doğa yürüyüşleri ile yok olduğu ifade ediliyor.

Mavi su şelalesi için en iyi ziyaret zamanının ise Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs ayları olduğu ifade ediliyor.

Orman yangın tedbirleri ve yaz aylarında suyun olmaması sebebiyle Haziran-Kasım ayları aralığında sportif amaçlı Işıkeli Mavi su şelalesine gidilmemesi önem arz ediyor.

Kaynak: bigakoyhaberleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu