Yerel

Biga İlçesi Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Kararları

Karar Tarihi : 24.12.2020

Karar No : 2020/139

Biga İlçesi Umumi Hıfzıssıhha Kurulu 24.12.2020 tarihinde Biga Kaymakamı Mustafa CAN başkanlığında toplanarak aşağıdaki kararları almıştır.

Gündem :

1.Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında İlçemizde alınması gereken tedbirlerin görüşülmesi,

2.Kurul üyelerinin istek ve önerileri.

K A R A R :

İlçemizde yeni Koronavirüs (Covid-19) salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirilmiştir. Bu tedbirler kapsamda, 26/11/2020 tarih ve 2020/121 nolu kararımız ile vatandaşların toplanma alanı haline geldiği, sosyal mesafe kuralının ihlal edildiği yerler olarak gözlemlenen çay ocaklarının faaliyeti yeni bir karar alınıncaya kadar durdurulmuştu.

Salgınla mücadelede görülen olumlu seyir, yeni vaka sayılarının düşüş trendine girmesi nedeniyle İlçemiz genelinde bulunan çay ocaklarının aşağıda belirtilen esaslar dahilinde 28/12/2020 tarihinden itibaren açılması uygun görülmüştür;

1.İlçemizde bulunan çay ocakları Sağlık Bakanlığı COVİD-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberine uygun olarak, İçişleri Bakanlığı genelgeleri ve Biga Umumi Hıfzıssıhha kurul kararlarımızda belirtilen çalışma gün ve saatleri dahilinde faaliyet gösterecektir.

2.Çay ocaklarında vatandaşların oturması için masa, sandalye, kürsü vb. bulunmayacak, bu yerler vatandaşlarımızın toplanma alanı haline dönüştürülmeyecek, sadece esnafa servis yapacaktır.

3.Çarşamba günleri ilçemiz merkezinde kurulan pazar nedeniyle oluşan yoğunluğun sosyal mesafe ihlalini arttıracağı öngörülerek, bulaşma riskinin önüne geçmek amacıyla ilçe merkezinde bulunan çay ocakları yeni bir karar alınıncaya kadar Çarşamba günleri faaliyet göstermeyecektir.

Kararlarımızla ile ilgili uygulamalarda herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi, sıralı/sorumlu amirlerce tüm birimlerimizle koordinasyon ve işbirliği çerçevesinde hareket edilerek gerekli tedbirlerin alınması ve mağduriyete neden olunmaması, alınan kararlara uymayan esnaflarımıza ilk ihlalde uyarı yapılması, ikinci ihlalde Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282.maddesi gereği idari yaptırım uygulanması, üçüncü kez yapılacak ihlalde ilgili işletmenin geçici süreliğine faaliyetten men edilmesine, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılması hususlarına;

Oybirliği ile karar verilmiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu