Yerel

Biga Eğitim Sen’den Seçmeli Ders Açıklaması

Eğitim Sen Biga Temsilciliği adına Ali Murat Öztürk yoğun bir şekilde şikayet konusu olan ortaokul ve liselerde seçmeli ders seçimleri üzerine bilgilendirme ve tedbir amaçlı bir açıklama yaptı.

Açıklamaları ise şöyle:

“Bilindiği gibi, Milli Eğitim Bakanlığı ortaokullar ve liseler için seçmeli ders tercihlerinin 4-22 Ocak 2021 tarihleri arasında yapılacağını açıklamıştır. Öğrencilerin eğitime erişim  sorunu yaşadığı bir dönemde, seçmeli derslerin belirlenmesi ve öğrencilerin özgür iradesiyle seçim yapabilmeleri konusunda dikkatli olunması gerektiği açıktır.

Her ne kadar (MEB) tarafından yayınlanan seçmeleri ders yönetmeliği öğrencilerin istek ve tercihlerine göre belirlenmesi gerektiğini ifade etse de, geçtiğimiz yıllar içinde gördüğümüz okul yönetimlerinin öğrencileri hukuka aykırı şekilde yönlendirdiğidir.

Çoğu zaman öğretmen ve derslik yokluğu gerekçe gösterilerek bazı seçmeli derslere sıkıştırılan seçmeli ders uygulaması sınav odaklı eğitim sistemi nedeniyle ağırlıklı olarak matematik, fen, İngilizce, spor etkinlikleri ile dini içerikli derslerle sınırlı olmanın ötesine geçmemektedir. Özellikle dini içerikli bazı derslere yönelik olarak gündeme gelen  ‘zorunlu seçmeli ders’ uygulamasına kesinlikle izin verilmemelidir.

Bize gelen eleştirilerde bir diğeri ise ‘’zorunlu seçmeli’’ derslerin okul müdürü ve müdür yardımcılarının girebileceği şekilde yönlendirme yapıldığıdır. Bu eleştirinin haklılığını geçen yıllardaki okul yöneticilerinin girme zorunluluğu olan ders programlarında açık şekilde görülebilir.

Seçmeli ders tercihlerinde temel ölçütün öğrencinin ilgi ve yetenekleri olması gerekirken, her seferinde öğretmen durumu ve fiziki olanakların yetersizliği gerekçe gösterilerek sadece önceden belirlenmiş bazı derslerin seçilmesini istemek çelişkili bir durumdur. Geçmişte yaşandığı gibi bazı derslerin öğrencilerimiz için ‘zorunlu seçmeli’ hale getirilmek istenmesi gibi uygulamalar kabul edilemez.

Eğitim Sen Biga Temsilciliği olarak diyoruz ki, geçmişte defalarca yapıldığı gibi veli ve öğrenciler adına ders seçen okul yöneticileri suç işlediklerini bilmeli ve ona göre hareket etmelidir. Eğitim Sen olarak, seçmeli derslerin belirlenmesi sürecinde hangi nedenle olursa olsun mağdur edilen veli ve öğrencilerimizin yanında olduğumuzu bir kez daha belirtiyor, eğitim politikalarına ilişkin her konuda olduğu gibi, bu konuda da her türlü siyasal ve ideolojik yönlendirmenin karşısında duracağımızın, seçmeli ders seçimi sürecini yakından takip edeceğimizin bilinmesini istiyoruz.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu