Yerel

Biga Belediyesi’nin Deprem Hazırlıkları Tüm Hızıyla Devam Ediyor

Biga Belediyesi ve DOHAD Arasında Deprem Öncü İşaretleri İzleme İstasyonu Protokolü İmzalandı

Biga Belediyesi ile Doğa Hareketler Araştırma Derneği (DOHAD), afet zararlarının azaltılması amacıyla “Deprem Öncü İşaretleri İzleme İstasyonu Kurulumu ve Değerlendirilmesi” protokolünü imzaladı. Büyük depremlerin öncesinde uyarı yapılabilmesi ve riskin yükseldiğinin önceden tespit edilebilmesi amacıyla imzalanan bu protokol kapsamında, Biga’da 2 bölgeye yer altı hareketlerini izleyen deprem istasyonları kurulacak.

Biga Belediyesi ile DOHAD arasında yapılan işbirliği, deprem riskinin daha etkili bir şekilde yönetilmesi ve halkın güvenliği açısından büyük önem taşıyor. İmzalanan protokol çerçevesinde, İTÜ Elektrostatik Kayaç Gerginlik İzleme Yöntemi ile Deprem Tahmin Sistemi Proje Grubu’nun geliştirdiği “Elektrostatik Kayaç Gerginlik İzleme Yöntemi” ve DOHAD’ın “Çoklu parametre izleme yöntemi” kullanılacak.

Yer Altı Hareketlerinin İzlenmesi Hedefleniyor

Protokol kapsamında Biga ilçe sınırları içerisinde ve çevresinde bulunan fay hatlarının hareketleri ve jeofiziksel parametreler sürekli olarak izlenecek. Bu izleme sayesinde deprem öncü işaretlerinin takibi yapılacak ve risk artışı tespit edilebilecek.

Protokol imza töreninde konuşan Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, “Yakın geçmişte yaşadığımız deprem felaketi, ne kadar büyük bir tehlike ile karşı karşıya olduğumuzu bir kez daha gösterdi. Yeni canlar kaybetmemek ve Bigalı hemşehrilerimizin güvenliğini sağlamak adına bu işbirliğini büyük bir kararlılıkla gerçekleştiriyoruz. Biga’mız için alabileceğimiz her önlemi almaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

DOHAD Başkanı Fuat Agalday ise yaptığı açıklamada, “Biga Belediyesi ile iş birliği halinde depremleri önceden tahmin etmek amacıyla 2 bölgeye sürekli yer altı hareketlerini izleyen deprem istasyonları kurulacak. Amacımız büyük depremler öncesinde uyarı yapabilmek için riskin yükseldiğini önceden tespit edebilmek. Biga Belediye Başkanımız Bülent Erdoğan’a konuya gösterdiği destek için teşekkür ediyorum” dedi.

Geleceğe Dönük Adımlar

Biga Belediyesi’nin attığı bu adım, deprem riskine karşı toplum güvenliğini en üst düzeyde sağlamayı amaçlıyor. İmzalanan protokolün hayata geçirilmesi ile Biga , deprem öncesi risklerin tespiti ve anlık takibi konusunda daha güçlü bir konuma gelecek.

Çalışmaların Arkası Kesilmiyor

Biga Belediyesi geçtiğimiz günlerde bölgemizde Kentsel Dönüşüm’ün öncüsü olma hedefi ile “Biga İlçesi Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesinin Hazırlanması” işi kapsamında 4 aşamadan oluşan projenin 1. aşaması olan “Ortofoto Haritaların Üretilmesi” işi tamamlanmış olup, 2. aşama olan “Kent Bütününün Analizi ve Verilerin Toplanması” işinde gelinen son durum hakkında belediye toplantı salonunda gerçekleştirmişti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu