Röportaj

Başkan Erdoğan: Biga Bölgenin Mezopotamyası Olacak

Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, Çarşamba Postası Gazetesi’nin sosyal medya hesabı Facebook’tan canlı olarak yayınlanan Biga’ya Dair programına konuk oldu. Başkan Erdoğan, programın birinci bölümünde Biga Belediyesi’nin çalışmalarına ve projelerine değinerek, turizme yönelik önemli değerlendirmelerde bulundu. 

Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, ilçedeki turizm çalışmalarına yönelik yaptığı açıklamada Biga’nın barındırdığı tüm tarihi ve doğal güzellikleri, ekonomik yapısı ve bereketli topraklarıyla adeta bölgesinin mezopotamyası olduğuna dikkat çekti.

İşte Başkan Erdoğan’ın yaptığı açıklamalar:

HEM PROJELERİN AÇILIŞI YAPILACAK HEM DE YENİ TEMELLER ATILACAK

“Göreve geldiğimiz günden bu yana hemşehrilerimizin huzuru, mutluluğu, şehrimizin daha yaşanabilir ve ferah olabilmesi için tüm arkadaşlarımızla çalışmalarımıza başladık. İlk olarak belediyecilik hizmetlerine detay katarken, Belediyemize 200 bin metrekare alanı kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. 6,5 milyon liralık bir yatırımla araç filomuzu genişlettik. Tabi en önemli olarak tüm bunları yaparken de Biga Belediyemizin borçlarının hiç artmamış olmasıdır. Kültür Müdürlüğümüz, Park ve Bahçeler Müdürlüğümüz ile Fen İşleri Müdürlüğümüzle haftalık yapmış olduğumuz program dahilinde ilçemizin muhtelif yerlerinde çalışmalarımız devam ediyor. Biga’nın kurtuluşunda bildiğiniz üzere dört projemize ilk kazmamızı vurduk ve temelini attık. İnşallah bu projelerimizin 1 Nisan’da açılışını yaparken, yeni projelerimizin de temelini hep birlikte atacağız. Biga Belediyesi hem kültürel hem de sosyal anlamda, bölgemizdeki komşularımıza baktığımız zaman belediyecilik anlamında bölgenin lokomotifi konumundadır. İlçemiz Pomak, Çerkes, Boşnak, Roman olmak üzere birçok kültürden oluşuyoruz. Daha önce kurulan pazar yerimizin yıkımından sonra kaldırılan Biga Panayırını da biz Biga Alışveriş ve Kültür Festivali olarak başlattık. Pandemiden dolayı 2020’de yapamadık ama inşallah önümüzdeki yıllarda kültür festivalimizi, ata sporumuz olan yağlı güreşlerimizi yeniden gerçekleştireceğiz.”

BELEDİYENİN TÜM KAYNAKLARINI TASARRUFLU BİR ŞEKİLDE YÖNETİYORUZ

“Yarı Olimpik Yüzme Havuzumuzu Gençlik ve Spor Bakanlığımızın desteğiyle Biga’mıza kazandırıyoruz. Böyle olunca Belediyemizin mali durumunu etkilemiyor. Diğer başladığımız Adapark, Korhan Kuruçay ve Yeniceköy’deki Kültür Sanat ve Bilgi Evi ile Şehitlik Mahallemizdeki seyir terası, spor alanımız ve düğün salonlarımızı kendi personelimiz ve ekipmanımızla yürütüyoruz. Dolayısıyla tüm bunları yaparken belediyemizin borcu yükselmedi. Son verilere göre 1 milyon civarında bir düşüş var. Tabi önümüzdeki günlerde yapacağımız projelerle borcumuz çoğalabilir. Sonuçta 2014 yılında Biga Belediyesi’ni 8 milyon borçla devrettik ve 2019’da 123 milyon TL borçla devraldık. Belediyenin 5 yılda yaklaşık 15-16 kat borcu arttı. Burada önemli olan kaynakların yerinde, planlı ve programlı bir şekilde kullanılması ve israftan kaçınılmasıdır. Bizim öncelikli hassasiyetlerimiz budur. Biga Belediyesinin tüm kaynaklarını düşünerek, planlayarak, programlayarak, tasarruflu bir şekilde yönetiyoruz. Bunun meyvelerini de Biga Belediyesi yemeye başladı.”

BİGA BÖLGESİNİN MEZOPOTAMYASI OLACAK 

“Bir insanın yaşadığı şehirde hangi özellikleri arıyorsa hamdolsun bu özelliklerin hepsi bizim ilçemizde var. Tabi bu alanları hem kullanışlı bir hale getirerek düzenlemek lazım hem de duyurmak lazım. Biz inanıyoruz ki yapılacak çalışmalardan sonra tur şirketleri rotalarında değişiklik yaparak Biga’yı da ekleyeceklerdir. Kalafat köyümüzde mahalli sulak alan olarak ilan edilen koruma altına alınan nilüfer gölümüz var. Burası Belediyemiz, Kaymakamlığımız ve Orman İşletme Müdürlüğümüz işbirliğiyle mesire alanı yapılıyor. Şuan projesi hazırlandı ve inşallah Haziran ayına kadar yürüyüş alanlarının, seyir teraslarının, kamelyaların olduğu çok güzel bir proje uygulanacak. Orada açan nilüfer çiçeklerini gezmek, görmek, fotoğraf çekmek tutku haline gelecek. Projemizi çok önemsiyor ve özeniyoruz. İnşallah bir an önce tamamlayarak halkımızın hizmetine sunacağız. Abdiağa da ise yürüyüş yollarının olduğu, giriş ve çıkış kontrollü sağlandığı, doğal güzelliklerin içinde doğa yürüyüşünün olacağı bir proje yapıyoruz. Biga’mıza hem yakın bir bölgede olan hem de eşsiz güzellikleri barındıran alanı hemşehrilerimize kazandıracağız. Tüm bunları toparladıktan sonra Biga sadece kültürel anlamda değil doğal güzelliği ve zenginliği anlamında da birçok şeyi Biga köftesini, peynir tatlısını sunmayı planlıyoruz. Biga’mızda verimli topraklarımız, antik kentimiz, denizimiz, ormanımız, gölümüz, akarsuyumuz, kaplıca suyumuz, doğal trekking alanımız, organik gıdalarımız, balığımız, etimiz, sütümüz var. Gerek eski çağlardan gerekse milli mücadeleden kalan tarihimiz var. Boşnak, Çerkes, Roman, Pomak, Muhacir birçok kültürel zenginliğimiz var. Tüm bunlarla Biga’mız bu bölgenin Mezopotamyası olacak.”

POLEMİK YOK İCRAAT VAR, MİLLET BAHÇEMİZ HAYIRLI OLSUN

“Ankara’da Çevre ve Şehircilik Bakanımızla yaptığımız görüşmede Çanakkale’nin en büyük ilçesi Biga’nın olduğunu Biga’mızdaki millet bahçesi eksikliğini, şehrimizden doğal olarak geçen kocabaş çayımızın ve bunların etrafında uygun yerlerin olduğunu, eğer olur verilirse yer tahsisi anlamında çalışmaya başlayacağımızı kendilerine anlattık. Bakanımızın o toplantıda bize şöyle bir sözü oldu. Biga herşeyi hak ediyor. İlk millet bahçesi sözünü Biga’ya veriyoruz dedi. Biz de o sözle birlikte Avcılar ve Hacımadan köprümüzün arasındaki şahıslara ait olan yerin kamulaştırma işlemleri için çalışmamıza başladık. Burada yer sahiplerimizle toplantı yaptık. Onlara Millet Bahçesi projesinin detaylarından bahsettik. Biga’nın ve o bölgenin bu projeye ihtiyacı olduğunu, bölgeyi rahatlatacağını söyledik. Tek tek gönül rızalarını alarak kamulaştırmamızı yaptık. Burada altını çizerek söylemek istiyorum. Yaptım oldu anlayışıyla burada bir uygulama yapmadık. Daha önceki dönemlerde biliyorsunuz Şehir Parkı’nda yer sahipleriyle alakalı hukuki süreçler hala devam ediyor. Biz projemize sevinerek başladık çünkü gönül rızasıyla kamulaştırmamızı yaptık. Proje çalışmamız başladı ve proje firmalarıyla görüşüyoruz. Burada şöyle bir ayrıntı var. Türkiye’de yapılan tüm Millet Bahçeleri TOKİ başkanlığı tarafından yapılıyor ve tip projeler uygulanıyor. Bizim buradaki yerimize uygun olarak yetkiyi Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız Biga Belediyesi’ne verdi. Siz yerinize uygun nasıl bir proje istiyorsanız projeyi siz hazırlayın biz de bunu onaylayalım ve projeyi Biga’ya kazandıralım. Ezine’nin yeri hazır olduğu ve ihale süreci TOKİ tarafından yapıldığı için tip proje uygulanıyor ve ihale süreci kısa zamanda hazır olduğu için onların projesi daha hızlı yürüdü. Hazır olan ve başlayan bir işin müjdesini vermek çok doğal. Biz de biraz daha farklı bir uygulamaya gidildiği için bizim ihale sürecimiz inşallah önümüzdeki ay olacak. Projemizin içerisinde yürüyüş alanları, bisiklet yolu, ahşap iskele, koku bahçesi, tıbbi ve aromatik bitkiler, suya inen basamaklar, çocuk oyun alanı sosyal tesis, spor alanları ve amfi tiyatro gibi çalışmalar olacak. Bu projeyle birlikte tüm Bigalı hemşehrilerimizinbir çoğunda hayali olan Kocabaş çayımızda sandalla gezmeyi hayata geçireceğiz. Millet Bahçemiz Biga’mıza hayırlı olsun. Bazı arkadaşlar bu konuyu polemik haline getirmek istediğinin farkındayız ama Ezine’de, Lapseki’de, Biga’da bu memleketin her köşesi bizim. Mühim olan bu işin yapılmasıdır.”

DEPREME HAZIRLIK ÇALIŞMALARIMIZ SÜRÜYOR

“Son yaşadığımız İzmir Depremi, ondan önce yaşadığımız Elazığ, Malatya depreminde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza yüce Rabbimden rahmet diliyorum. Tabi biz deprem kuşağında olan bir bölgedeyiz. Bununla alakalı ÇOMÜ işbirliğiyle, Ağaköy yerleşkesi alanımıza Biga Belediyemiz katkılarıyla yer altı hareketliliklerini takip eden Deprem İstasyon Merkezi kuruldu. Göreve geldiğimiz günden bu yana duyarlılık içinde ilçemizdeki metruk binaları can ve mal kaybına yol açmaması için yıkıyoruz. Geçtiğimiz günlerde Çevre Şehircilik İl Müdürlüğümüz ve İmar Müdürlüğümüz ortaklaşa çalışma yaptı. Hem merkez hem de belde ve köylerimizde bütün kamu binalarının envanteri çıktı ve depreme dayanıklılık test çalışmaları başladı. AFAD işbirliğiyle ilçemizdeki belirlemiş olduğumuz 27 toplanma alanını belediyemizin web sayfası ve Instagram öne çıkan bölümünde paylaştık. Hemşehrilerimiz her an bu toplanma alanlarını öğrenebilir. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle itfaiye personelimize bir hafta boyunca eğitim verildi. İtfaiye çalışanlarımız bu konuda bilgili ve duyarlıdır. Daha neler yapabiliriz bunları da sürekli görüşüyoruz. Allah hepimizi bu tür afetlerden korusun.”

BİGA’DAKİ DERİ ESNAFIMIZ 2022’DE GÖNEN’DE FAALİYETE BAŞLAYACAK

“Göreve geldiğimiz ilk günlerde tabakhaneler ile ilgili ciddi bir çalışma başlattık. Belediye meclis üyemiz doktor Suzi Özden öncülüğünde meclisimizde farklı partilerden seçilen bir komisyon kurduk. Burada hem meslek kuruluşumuzdan, hem de ticaret odamızdan komisyon üyeleri vardı. Arkadaşlarımız ilk önce bölgemizde yeni bir deri ihtisas OSB yapılabilirliliği ile ilgili çalışma yaptı. Bununla alakalı en uygun yer Çınarköprü köyünde belirlendi. Burada yapılan çalışmalarda hem yatırım maliyeti hem de bölgemizin tarımı ve deniz ürünlerimiz ile ilgili bazı endişelerimiz oldu. Tüm arkadaşlarımızla buluştuk  ve konuyu görüştük. Biga Kaymakamımız Sayın Mustafa Can, Tabak esnafı ve Komisyon üyelerimizle birlikte Gönen Deri İhtisas OSB’ye bir ziyarette bulunduk. Bu ziyarette hem Gönen Kaymakamımız hem oradaki OSB yönetim kuruluyla bir toplantı yaptık ve incelemelerde bulunduk. Burada tabaklık mesleğine devam eden arkadaşlarımızın yapacakları yatırımı daha az maliyetle yapmaları ve devletimizin yatırım teşviklerinden faydalanmaları için bu adım atıldı. Üretime geçtikleri zaman elektrik, su gibi üretim teşviklerden faydalanacaklar. Biga’da faaliyet gösteren dokuz tabak esnafımız Gönen’de ilgili yerlere resmi müracatlarını yaptı. Gönen OSB’deki 80 bin metrekare dahil edilecek alanla ilgili çalışmalar sürüyor. 80 bin metrekarelik alan dahil olduktan sonra Biga’dan talepte bulunan arkadaşlarımıza yerleri tahsis edilecek ve fabrika yapımı başlayacak. Öngörümüz şudur ki 2021 yılında tahsis inşaat sürecinin başlaması ve inşallah 2022 yılında Biga’daki tabaklarımız faaliyetlerini Gönen Deri İhtisas OSB’de devam ettirecekler. Tabakhanelerin kalkmasıyla birlikte o bölgemizi Biga’mıza yakışır, değişik bir güzellik katacak çalışmayla şehrimize kazandıracağız. Geçtiğimiz günlerde Balıkesir Valimizi de ziyaret ettik  ve onlara da konuyla ilgili bilgi verdik. Grup Başkanvekilimiz, Balıkesir Valimiz, Biga ve Gönen Kaymakamlarımız süreci takip ediyor.”  

KALICI ESERLER KAZANDIRMANIN MUTLULUĞUNU HEP BİRLİKTE YAŞIYORUZ

“Rahmetli İlyas Bayram araziyi bağışladığı zaman şartlı bağışlamış. Orada biliyorsunuz yeni bir çalışma başladı. Gençlik ve Spor Bakanımız, Gençlik Merkezi’nin açılışına geldiği zaman İlyas Bayram Stadyumu’nda birlikte incelemelerde bulunduk. Bakanımıza, tribünler 50 yıldan beri burada halkımızın kullanımında ve artık burası Biga’mıza yakışmıyor. Biga’mızda gencimiz ve spora meraklı bireyler çok diyerek burasının yenilenmesi ile ilgili Bakanımızdan isteğimiz oldu. Yüzme havuzu ile ilgili protokol imzalamak için Ankara’ya gittiğimiz zaman Bakanımız müjdeyi verdi. Şu anda tribünün yıkımı gerçekleşti ve inşallah önümüzdeki yaz gibi çalışmalar tamamlanarak Bigalı sporseverlerin hizmetine sunulacak. 2 bin kişilik bir tribün yapılıyor. Dört soyunma odası, iki hakem odası, eşgüdümlü farklı toplantı ve çok amaçlı odalara sahip olacak. İnşallah bu süreçte de Biga’mızdaki tüm spor tesislerimizi bir bir yenilerken şehrimize kalıcı eserler kazandırmanın mutluluğunu hep birlikte yaşayacağız.”

OTO GALERİCİLER SİTEMİZİN YAPIMINA BAŞLIYORUZ 

“Oto galerici sitemizle ilgili ilk olarak oda başkanlarımızla bir toplantı yaptık. Odalarımıza kayıtlı, faaliyetine devam eden esnafımızın sayılarını aldık. Otogarımızın arka kısmı ve yanındaki kamyon garajını birleştirerek 14 bin metrekarelik alan ortaya çıkardık. Bu alan üzerine 70 dükkandan oluşan modern bir proje hazırladık.  Bir şehirde 50 bin nüfus geçtiği zaman Belediye galericiler sitesi yapmak şartıyla şehir içindeki galericileri siteye alıyor. Önümüzdeki günlerde bunun ihalesine çıkıp inşallah ilk kazmamızı vuracağız. Bu projemizi hayata geçirmekle inşallah bölgemizdeki ikinci el oto pazarı da bir üs konumunda olacak. Bu da farklı aşamalarıyla bölgemizin ticaretine hareketlilik kazandıracak. Plaza şeklinde işyeri olanlar faaliyetlerine devam edebilecek ama diğerleri galeriler sitesine geçecek. Oda başkanlarımız ve meslek kuruluşlarımızla taslak projemizi onlara anlattık. Arkadaşlarımızın bazı tavsiyeleri oldu. Bu tavsiyeleri de değerlendirerek projemizi revize ettik. İhalesini yaparak Temmuz ayına kadar Galericiler sitemizin açılışını yapacağız.”  

BİZ ATATÜRK’ÜN SÖZÜNÜ YAŞIYOR VE UYGULUYORUZ

“Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ifadesiyle geçmişini unutan milletler yok olmaya mahkumdur. Biz bunu söylemiyoruz aynı zamanda yaşıyor ve uyguluyoruz. Biz ilk önce yaşadığımız toprakların maneviyatını, geçmişini, tarihini ve kültürünü kavramamız lazım. Göreve geldiğimizden 1 ay sonra Nisan ayında Çanakkale’de 27. Alay Saygı Yürüyüşünü gençlerimizle beraber gerçekleştirdik. 27. Alay bildiğiniz gibi düşmana ilk dur diyen ve çoğunluğunu Bigalıların oluşturduğu bir alaydır. Diğer yandan Bigalı birçok hemşehrimizin katılımıyla 26 Çanakkale şehitlik turunu hayata geçirdik. Tabi bu manevi turumuza pandemi nedeniyle ara verdik İnşallah bu günleri atlatır atlatmaz Çanakkale, Bursa ve Edirne gibi illere de kültür turu yapacağız. Hamdolsun Biga Osmanlı döneminde sancaklık yapan geçmiş tarihi yüzyıllara dayanan bir ilçemiz. Parion Antik kentimiz, Granikos savaş meydanımız var. Çanakkale kahramanı Mehmet Çavuş Bigalı. Biz göreve geldiğimizde Tarihi Alan Başkanımız İsmail Kaşdemir Bey’in desteğiyle hocalarımızın öncülüğünde ilçemizde bulunan tarihi mezarlıklardaki bütün Osmanlıca mezar taşlarının günümüz Türkçesine çevrilmesiyle kitabelerini hazırladık. Tarihi mezarlıklarımızın da restorasyon çalışması yakında başlayacak. Tüm bunlarla birlikte çok önemsediğimiz Mehmet Çavuş belgeselimizin çekimlerine başladık. Yurt içi ve yurt dışı çekimlerle birlikte çok profesyonel bir çalışma hazırlıyoruz. Senaristliğini Cem Fakir’in yönetmenliğini ise alanında ünlü isim Gökhan Tarkan Karaman’ın yapacağı Mehmetçiğimizin isim babası Bigalı Mehmet Çavuş Belgeseli neredeyse tamamlanmak üzere. Ulusal ve uluslararası film yarışmalarında ödüle talip bir çalışma ortaya çıkıyor. Mehmet Çavuş, tüm imkansızlıklara rağmen düşmana karşı tüfeği bozulduğunda bile bir kürek bir de yürek yeter diyerek canını ortaya koymuştur. 57. alay kadar 27. ayay da önemlidir. Düşmana ilk dur diyen 27 alaydır. Mehmet Çavuşumuz 27. alay 10. bölükte mücadele etmiştir. Mehmet Çavuşumuzun yaşadığı evin de tescili yapıldı. İnşallah orasının kamulaştırmasını yaparak Mehmet Çavuşumuzun evini restore edeceğiz. Aynı Bayramiç’teki milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un evi gibi tüm ziyaretçilerin ziyaret ettiği müze haline getireceğiz.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu