Yerel

Ata Tohumları Çocukların Elinde Yeşeriyor

“Lofcai Cedit Tohum Bankası Projesi ” kapsamında onlarca tohumu toprakla buluşturan Yeniçiftlik İlkokulu/Ortaokulu öğrencileri yerli tohumun çeşitliliğine büyük destek veriyor. Yeniçiftlik İlkokulu/Ortaokulu ürettikleri tohumların toplandığı bir tohum bankası kurmayı amaçlıyorlar.

Okul müdürü Ersin Tufan Kaya Ekim ayında başladıkları Lofcai Cedit Tohum Bankası Projesi kapsamında yetiştirdikleri ürünleri İlçe Milli Eğitim Müdürü Erkan Bilen’e sundu. Ürünlerin dikim, bakım ve hasat aşamalarını anlattı. Yerli tohumlarla zevkle ve severek yetiştirdikleri tarımsal ürünlerden örnekleri sundu. Öğrencilerle birlikte başlattıkları bu proje ile GDO’lu ürünler yerine yerli ve organik ürünlerin tüketilmesine katkı sağlamak, bulundukları yörenin çevre, iklim, toprak koşullarına uyum yetenekleri gelişmiş yerli tohumların gelecek nesillere aktarılabilmesi için tohum çeşitliliğinin korunması, ekilerek çoğaltılması ve paylaşılmasını amaçladıklarını ifade etti.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Erkan Bilen “Yerli tohum kullanarak üretim yapmak ülkemiz açısından büyük önem arz etmekte. Çocuklarımızın tüm üretim aşamalarına katılarak uyguladıkları projenin geniş bir çevreye emsal teşkil etmesini temenni ediyor, projede emeği geçen idareci, öğretmen ve öğrencilerimizi tebrik ediyorum” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu