Yazarlarımız

Allah’a Yönelin! Şeytanın İğvası

           Değerli okuyucular;   Sevgi ruhun bir hasletidir. Nefret nefsin bir afetidir. Birincisi sizi mutluluğa ulaştırır. İkincisi mutsuzluğa. Neden? Çünkü şeytan nefsinizin afetlerine her zaman tesir etmek için bir gayrettedir. Çoğu zaman da kendi düşünceleriniz sanarak şeytanın söylediklerine nefsiniz itibariyle itaat edersiniz. Allahû Tealâ buyuruyor ki:

        24/NÛR 21: Ey âmenû olanlar, şeytanın adımlarına tâbî olmayın! Ve kim şeytanın adımlarına tâbî olursa o taktirde (şeytanın adımlarına uyduğu taktirde) muhakkak ki o (şeytan), fuhşu (her çeşit kötülüğü) ve münkeri (inkârı ve Allah’ın yasak ettiklerini) emreder. Ve eğer Allah’ın rahmeti ve fazlı sizin üzerinize olmasaydı (nefsinizin kalbine yerleşmeseydi), içinizden hiçbiri ebediyyen nefsini tezkiye edemezdi. Lâkin Allah, dilediğinin nefsini tezkiye eder. Ve Allah, Sem’î’dir (en iyi işitendir) Alîm’dir (en iyi bilendir).

           Herkesin etrafında her zaman mutlaka bir şeytan vardır. Şeytan veya şeytanlar… Ne zaman içinizden bir ses size Allah’ın bir emrine itaat etmemenizi söylüyorsa, işte o şeytandır. Ne zaman içinizden bir ses size Allah’ın bir yasağını yasak da olsa yapmanızı istiyorsa o gene şeytandır, siz değilsiniz.

          İnsanlar negatif bir hedefe ulaşırlarsa mutlaka şeytanın iğvası, şeytanın tesiri orada vardır. Allah’ın kanununa göre her derecat kaybedişinizde Allah’ın sevgisi üzerinizden azalacaktır. Şeytan bundan büyük zevk alır. Yani sizin günah işleyerek derecat kaybetmeniz Allahû Tealâ’nın sevgisinde bir eksilme yaptığında, bu şeytan için büyük bir hazdır. Bütün şeytanlar bundan mutluluk duyar.

        Öyleyse yapmanız lâzım gelen şey çok basit değil mi? Herkesi seveceksiniz. Sizden etrafınıza her zaman onları mutlu edecek davranışlar ulaşacak. Sevginin dışarı taşan bir göstergesi, başkalarına ulaşan mutluluktur. Eğer insanları seviyorsanız, her zaman onları mutlu edecek bir şeyler yapabilirsiniz.  Birkaç kelime, birkaç cümle, onlarla ilgilendiğinizi belirten her hangi bir işaret, davranış, yaklaşım; hepsi etrafınızdaki insanları mutlu kılacaktır. Saygılarımla

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Başa dön tuşu