Yazarlarımız

Allah’a Yönelin! Seven Sevdiğine Koşar

Değerli okuyucular;  Allah kimi Kendisine ulaştırır? Söze dikkat edin: “Seven sevdiğine koşar.” Bunun mânâsı bize aittir; Allah’ın kullarına aittir. Allah’ı seven biz kullar Allah’a koşarız ve Allah da sevdiğini Kendisine ulaştırır. Evvelâ Allahû Tealâ bize, Allah’a ulaşma emrini veriyor. Bu emrin muhtevasına baktığımız zaman, Allah’a ulaşma emri; Allah’ın temel emri. Ve sadece Allah’a ulaşmayı dileyenler Allah’a ulaşabilir. Ve onlar ulaşmaz; Allah onları Kendisine ulaştırır.

42/ŞÛRÂ 13: Senin onları, kendisine çağırdığın şey (Allah’a ulaşmayı dileme) müşriklere zor geldi. Allah, dilediğini Kendisine seçer ve O’na yöneleni, Kendisine ulaştırır.

    Sahabe Efendilerimiz de hepsi Allah’a ulaşmayı dilediler.Ve mürşitleri  Peygamber Efendimize(s.a.v) tabi oldular. Çünkü Allah’a  olan sevginin artması mürşit ve Resul  sevgisinden geçer. 

            ALİ İMRAN 31 De ki: “Eğer siz Allah’ı seviyorsanız, o taktirde bana tâbi olunuz ki Allah da sizi sevsin ve sizin günahlarınızı mağfiret etsin (sevaba çevirsin). Ve Allah “Gafur”dur, “Rahîm”dir.”

            İşte Allah’ı sevenler onlardır ki; Allah’a ulaşmayı dilemişlerdir ve aradaki engeli kaldırmışlardır aradan. Bu; konunun başlangıcı. Şimdi “Seven sevdiğine koşar.” kaidesi gereğince, bu kişinin ruhu, sevdiğine (gerçek sahibine) dönüyor. Bizde sadece bir emanet… 

            Allahû Tealâ kulunu  “Kendisine ulaşsın.” diye seçiyor. Öyleyse Allahû Tealâ herkesin Kendisine ulaşmasını ister.  O noktaya gelemeyecek olanlar kimlerdir? Allah’a ulaşmayı dilemeyenler değildir. Herkes Allah’a ulaşmayı dilemez başlangıçta, bilmediği için. Ama Allah’a ulaşmayı dilememekle kalmayıp kendisi Allah’ın yoluna asla girmeyecek olan, başka insanları da Allah’ın yolundan döndürmeye çalışan tagutu, insan ve cin şeytanları, Allahû Tealâ seçmez.

             Tagut kimdir? İnsanları Allah’ın yolundan caydıran, Allah’a ulaşmaya mâni olanlardır. Tagut (insan ve cin şeytanlar) onlara fuhuşla ve münkerle emrederler. Ve  kişi sadece Allah’a ulaşmayı dilediği takdirde, tagutun onun üzerindeki hükümranlığı ortadan kaldırılır Allah-u Teala tarafından. Saygılarımla

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu