Erdem KARANYazarlarımız

Allah’a Yönelin! Peygamber Efendimizin (S.A.V) Örnek Hayatı

           Değerli okuyucular; Allah-û Teala herkesin mutlu olmasını, herkesin huzur içinde bir dünya hayatı geçirmesini için Peygamber Efendimizi (s.a.v) örnek olması için göndermiştir.  Hedef, bütün insanları mutluluğa ulaştırmak.

          Peygamber Efendimiz (s.a.v) her zaman en güzel standartlarda onlara örnek olmuş. Evi devamlı misafirlerle doluydu. Peygamber efendimiz günde 7 vakit namaz kılardı. Sahabede onunla beraber 7 vakit namaz kılmıştır.        

          Günde 5 vakit namaz, herkesin bildiği 5 vakit farz namazdır ama bir de kuşluk sünneti var; sabah namazından yarım saat sonradan itibaren başlar, öğle namazına yarım saat kalaya kadar devam eder. Bir de teheccüd sünneti söz konusu.

            Teheccüd sünneti için Allah-û Tealâ buyuruyor ki İsrâ Suresinin 79. âyet-i kerimesinde:

          17/İSRÂ 79: Gecenin bir kısmında uyan ve sana özel nafile (ilâve) olarak O’nunla (Kur’ân’la) teheccüd namazı kıl! Rabbinin seni Makam-ı Mahmut’a beas etmesi (ulaştırması) yakındır.

          Kâinatın en büyük mürşidi  Peygamber Efendimiz idi.  Allah-û Tealâ teheccüd namazını emrettiği zaman, bu zor bir namaz türüydü. Gecenin en az 3’te 1’i, en çok 3’te 2’si ibadetle geçirirdi. Sahabede onunla beraber kılardı. Zamanla Sahâbe kalabalıklaşmaya başladı. Bir süre sonra Peygamber Efendimiz (S.A.V)’in evine sığmaları mümkün değildi artık. O zaman Peygamber Efendimiz (S.A.V) teheccüd sünneti kılmaya başladığı zaman onun mumundan bahçeye vuran gölgesinde sahâbe de namaz kılmaya başladı.   O sahâbe ki Allah-û Tealâ buyuruyor:

          ÂLİ İMRÂN 119: İşte siz (mü’minler) böylesiniz, siz onları seversiniz ve onlar sizi sevmezler ve siz kitabın tamamına îmân edersiniz. Ve sizinle karşılaşınca “Biz îmân ettik.” dediler, yalnız kaldıkları zaman, size karşı öfkelerinden parmak uçlarını ısırdılar. De ki: “Öfkenizden ölün.” Muhakkak ki Allah, sinelerde olanı en iyi bilendir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu