Yazarlarımız

ALLAH’A YÖNELİN! Peygamber Efendimizin (s.a.v) Örnek Hayatı (6)

ALLAH’A YÖNELİN!

Peygamber Efendimizin (s.a.v) Örnek Hayatı (6)

             Değerli okuyucular;  Peygamber Efendimiz (s.a.v)’in en büyük yardımcıları Sahabesiydi.  O inen âyet-i kerimeyle birlikte bunu yaşayıp başkalarına anlatınca İslâm’a düşman olanlar. Gelip Hz. Ebu Bekir’e anlatıyorlar durumu. “Böyle, böyle söyledi.” diyorlar. “Bize ulaşan haber bu.” Hz. Ebu Bekir soruyor, diyor ki: “O’ndan mı duydunuz, yoksa başka birinden mi duydunuz?” Diyorlar ki: “O’ndan duyduk.” Hz. Ebu Bekir Es Sıddîk diyor ki: “Eğer O’ndan duyduysanız muhakkak doğrudur.” diyor.

Es-sadık denmesinin sebebi budur.

          O Hz. Ebu Bekir ki; Mekke’nin en eli bol kişisi. Peygamber Efendimiz (S.A.V) savaş için para toplamaya çıktığında O’na da söylüyor: “Ya Ebu Bekir! Benim para ihtiyacım var, savaş için malzeme almamız lâzım.” Hz. Ebu Bekir kayboluyor ortadan. Döndüğü zaman elinde bir anahtar: “İşte bu evimin anahtarı Ey Allah’ın Resûl’ü! Evin kendisi de dahil olmak üzere içinde ne varsa hepsi senindir.”

        O, etrafında böyle insanlarla birlikteydi. Hayatı bütün boyutlarıyla bir peygambere yakışır standartlarda geçti. Ama Mekke’de oturması bir süre sonra büyük güçlükler arz etmeye başladı. Bir defa her şeyden önce ablukaya almışlardı İslâm’ı ve uzun süre etrafındaki kişilerle beraber açlıkla mücâdele ettiler. Tencerelere taş koyup çocuklara kaynatıyorlardı. Yemek varmış gibi bir hüviyet oluşsun diye.

          Çok çileler çektiler. Ama neticede Peygamber Efendimiz (S.A.V) ölüm tehdidiyle karşı karşıya kaldı. Düşmanları O’nun çevresinde insanların azalmadığını, her gün biraz daha arttığını görünce, bir süre sonra buna dayanamamaya başladılar ve O’nu öldürme kararı aldılar. Ve üç kişi kılıçlarıyla beraber O’nun yattığı odaya doğru geldiler ve kapıyı açıp ansızın içeriye daldılar. Ama dalınca bir sürpriz bekliyordu onları. Hz. Ali oradaydı. Yalınkılıç O’nu karşılarında gördükleri zaman hepsi odayı terkedip kaçtılar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Başa dön tuşu