Yazarlarımız

Allah’a Yönelin! Peygamber Efendimizin (S.A.V) Örnek Hayatı (3)

           Değerli okuyucular; Allah-û Teala herkesin mutlu olmasını, herkesin huzur içinde bir dünya hayatı geçirmesini için Peygamber Efendimizi (s.a.v) örnek olması için göndermiştir. 

          21/ENBİYÂ 107: Seni Biz, sadece âlemlere rahmet olarak gönderdik.

           Peygamber Efendimiz (S.A.V) 571 yılının, Rebiül Evvel ayının 12. gecesinde sabaha yakın bu dünyaya teşrif etmiştir, bu dünyayı şereflendirmiştir. Ve aynı şekilde Rebiül Evvel ayının 12. gecesinde sabaha yakın Rahmet-i Rahmân’a kavuştu.  

          NECM 3: Ve mâ yentıku anil hevâ.Ve o, hevasından (kendiliğinden) konuşmaz.   

          NECM 4: İn huve illâ vahyun yûhâ. (O’nun söyledikleri), sadece O’na vahyolunan vahiydir.

          Peygamber Efendimiz (S.A.V) tasarruf altındaydı. Kendiliğinden konuşmazdı. Allah, O’nu konuştururdu. Bu sebeple bütün söyledikleri ahsendi.

          Sahabenin tarifinde Allahû Tealâ , Zumer Suresi 18. âyet-i kerimesinde:

ZUMER 18: Onlar, sözü işitirler, böylece onun ahsen olanına tâbî olurlar. İşte onlar, Allah’ın hidayete erdirdikleridir. Ve işte onlar; onlar ulûl’elbabtır (daimî zikrin sahipleri).

          Bütün sahâbe hidayete ermişler ve “Onlar ulûl’elbab oldular.” diyor Allahû Tealâ.Yani daimî zikre de bütün sahâbe ulaşmış.

          Öyleyse Peygamber Efendimiz (S.A.V)’le ilişkilerinde sıfır noktasından, peygamber olmayan ve resûl olmayan, kavim resûlü olmayan insanların ulaşabileceği en üstün evliyalık makamı olan mürşitlik makamına bütün sahâbe ulaşmış.

          Peygamber Efendimizin yaşamı boyunca bir çok mucizesi olmuş. Bir tek gecede Peygamber Efendimiz (S.A.V) özel bir statü içerisinde Allah’ın Zat’ına kadar yükselmiş. Peygamber Efendimiz (S.A.V) Allahû Tealâ’nın huzuruna 7 tane gök katı aştıktan sonra, 7. katın 7. âleminden Sidretül Mühteha’dan dikey bir yükselmeyle Allah’ın Zat’ına ulaşıyor.

          17/İSRÂ 1: Âyetlerimizi göstermek için, kulunu geceleyin Mescid-i Haram’dan, etrafını mübarek kıldığımız Mescid-i Aksa’ya yürüten Allah, Sübhan’dır (bütün noksanlıklardan münezzehtir). Muhakkak ki O, en iyi işiten, en iyi görendir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Başa dön tuşu