Yazarlarımız

Allah’a Yönelin! Nefse Zulmetmek

           Değerli okuyucular; Allah-û Teala herkesin mutlu olmasını, herkesin huzur içinde bir dünya hayatı geçirmesini, herkesin cennete girmesini arzu ettiği için  Kur’ân-ı Kerim’i indirmiş. Hedef, bütün insanları mutluluğa ulaştırmak.

        10/YÛNUS 44: Muhakkak ki Allah, insanlara (hiç)bir şeyle (asla) zulmetmez. Lâkin insanlar, kendi nefslerine zulmederler.

          Nedir Kişinin nefsine zulmetmesi?   Allah’ın namazını kılmak yerine o namazı kılmamak kişinin kendisine yaptığı bir zulümdür. Allah-û Tealâ zikri farz kılmasına rağmen, zikir yapmayanlar gene nefslerine zulmedenlerdir. Allah-û Tealâ’nın verdiği güzel emirleri yerine getirmek yerine, insanların üzülmesine sebebiyet veren davranış biçimlerinin sahipleri gene aslında kendi nefslerine zulmederler.

          Bu nefsine zulmetmenin bir başka adı vicdan azabıdır. Çünkü kim yanlış bir davranış yaptıysa bu davranışın bedelini, sıkıntısını vicdan azabı denen bir müessese ile öder.  Bu Allah’ın cezalandırmasıdır.  Allahû Tealâ açık bir şekilde insanların birbirini sevmesini emrediyor. Ne diyor Allahû Tealâ? “Seviniz!” diyor. “Nefret etmeyiniz!” diyor. “Sevdiriniz!” diyor. “Nefret ettirmeyiniz!” diyor.   Rabbimiz Takva sahibi olan gerçek müminlerden bahsediyor ayetlerinde onların vasıflarından bahsediyor. 

            Ali imran-132Ve Allah’a ve Resûl’e itaat edin, umulur ki böylece siz rahmet olunursunuz.

            Ali İmran-133  Ve Rabbiniz’den olan mağfirete ve genişliği yerler ve gökler kadar olan, muttekîler için hazırlanmış olan cennete koşun!

            Ali İmran-134  Onlar (muttekîler), bollukta ve darlıkta (Allah için) infâk ederler (verirler) ve onlar öfkelerini yutanlardır (tutanlardır) ve insanları affedenlerdir. Ve Allah, muhsinleri sever.

             Öyleyse hepimizin görevi var. Başkalarına  güzel davranışlarda bulunmamız Allahû Tealâ’nın temel emridir. İslâm zaten bunu gerektirir. Herkesi sevmeliyiz. “İyi ama ben onları seviyorum. Onlar beni sevmiyorlar” mı diyorsunuz?

           Eğer onlar seni sevmiyorsa demek ki siz onlara kendini sevdirecek olan bir şeyler yaparak, bu konuda başarı kazanmış değilsin. Niçin sevmediğini araştırıp da onun kökenine indiğiniz zaman, mutlaka kendinizin de eksikleri olduğunu göreceksiniz. Saygılarımla

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu