Yazarlarımız

Allah’a Yönelin! Mutsuzluk Ve İmtihanlar

           Değerli okuyucular; her an Allah’ın indinde bir ibadetle de imtihandasınız. Bir zevki yaşamak veya yaşamamak, sizin seçiminizdir. Herkes ibadetlerin zevkine varamaz. Meselâ orucu bir açlık imtihanı olarak düşünür sadece. Oysaki oruç, orucu tutup da açlığı hissetmediğiniz zaman bir zevktir. Oruç tutmak; aç kalmak, açlık işkencesine tâbî tutulmak değildir. Oruç tutmak, orucun zevkini yaşamaktır. Allah için bir şey yenmediğinde, açlığın hissedilmediğinin mutluluğuna varmaktır. Bütün imtihanlar, onların arkasındaki Allah’ın size vermek istediği gerçek zevkleri yakalayabilmeniz için bir fırsattır.

         Mutsuz olan biz insanlar, ne başkaları sebebiyle; başka insanlar sebebiyle ne şeytan sebebiyle mutsuzuz. Sadece kendi nefsimiz sebebiyle mutsuz ve huzursuzuz.

           45/CÂSİYE 23: Hevasını kendisine ilâh edinen kişiyi gördün mü? Ve Allah, onu ilim (onun faydasız ilmi) üzere dalâlette bıraktı. Ve onun işitme hassasını ve kalbini mühürledi. Ve onun basar (görme) hassasının üzerine gışavet (perde) çekti. Bu durumda Allah’tan sonra onu kim hidayete erdirir? Hâlâ tezekkür etmez misiniz?

           Kim bu  insanlar? Hevalarını kendilerine ilâh edinenler. İfade muhteşem, neden muhteşem? Bir tarafta Allah’ın emirleri var, yasakları var. Onları gerçekleştirdiğiniz zaman Allahû Teala’yı ilah edinmişsinizdir.  Eğer emirleri ve yasakları dinlerseniz, itaat edersiniz, her olayda imtihanı kazanırsınız. Hangi olayın arkasında iç dünyanızda bir rahatlama, bir huzur, kalbinizde bir güzelliği hissediyorsanız, bir mutluluk, bir huzur, bir sürur, sizden taşan bir şeyler, bir şelale; işte orada imtihanı kazandınız demektir, o olayda. O mutluluğu Allah size yaşatıyor.

        Ama  Ne zaman Câsiye Suresinin 23. âyet-i kerimesinde söylenileni yapmışsanız yani herhangi bir konuda o emri veren Allah’ı dinlemediyseniz söylediklerinin tersini yapıyorsanız bunu  manası, Allah’ın Rab mevkiinden ilah mevkinden indirmiş olur ve  nefsinizi ilah yerine koymuş oluyorsunuz ve imtihanı kaybetmiş oluyorsunuz, ki bunun da getirisi  mutlak bir mutsuzluk ve  huzursuzluktur.

Saygılarımla

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu