Erdem KARANYazarlarımız

Allah’a Yönelin! Mutluluk İçin Sevgi

           Değerli okuyucular; Allah-û Teala herkesin mutlu olmasını, herkesin huzur içinde bir dünya hayatı geçirmesini, herkesin cennete girmesini arzu ettiği için  Kur’ân-ı Kerim’i indirmiş. Hedef, bütün insanları mutluluğa ulaştırmak.

           Hiçbir zaman babanın çocuklara olan sevgisi, annenin sevgisiyle mukayese edilemez. Anne daima çocuklarını babadan fazla sever. Her çocuk annenin kanından canından bir parçadır. Çocuğu o dünyaya getirmiştir.

            Büyükler küçüklere karşı sevgi besleyecek, küçükler büyüklere karşı yalnız sevgi beslemeyecek, aynı zamanda saygı da besleyecek. Ailede eğer saygı yitirilmişse orada anarşi vardır. Saygı esastır. Saygının mutlaka devamı gerekir.

           Sevginin yanı başında ailede disiplini temin etmek babanın temel görevidir. Osmanlı’da ailenin en yaşlı erkeği bu görevi üstlenirdi.

          Sevgi hepinizden etrafınızdaki kişilere akan bir sevgi çağlayanı olmalıdır. Başka insanlarla beraber yaşadığınızda, biz insanlar için artık eşit seviyede insanlar söz konusudur. Allah’a göre eşit seviyede insan yoktur. Herkes birbirinden mutlaka derecat farklığına sahiptir. Milyarlarca dereceden insanlar hep değişik paylar alırlar. Yetmez. Her saniye insanın derecatı değişiklik gösterir. Ya her saniye pozitif hanesine kazanılan hanesine değerler yazılır ya da her saniye kaybedilen hanesine değerler yazılır.

           En çok sevilenler Allahû Tealâ’nın da en çok sevdikleri olacaktır. Onlar daha çok sevilecektir. Sevgide eşitlik söz konusu mudur? Değildir. Allahû Tealâ’nın sevgisinde eşitlik yoktur. Herkes sahip olduğu derecata paralel bir sevilmeyle sevilir.

          Allahû Tealâ’nın en çok sevdiğinden en az sevdiğine doğru bir milyarlarca insan serisi ardarda gelir. Mutlu olmak istiyor musunuz? Eğer istiyorsanız bizim size söyleyeceğimiz en güzel söz, “Seviniz!” sözü olacaktır. Eğer severseniz mutlu olursunuz. Nefret ederseniz mutsuz olursunuz. Saygılarımla

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu