Erdem KARANYazarlarımız

Allah’a Yönelin! Mevlid Kandili

           ENBİYÂ 107  Seni Biz, sadece âlemlere rahmet olarak gönderdik.

          Değerli okuyucular;   Peygamber Efendimiz (S.A.V) 571 yılının, Rebiül Evvel ayının 12. gecesinde sabaha yakın bu dünyaya teşrif etmiştir, bu dünyayı şereflendirmiştir. Ve aynı şekilde Rebiül Evvel ayının 12. gecesinde sabaha yakın Rahmet-i Rahmân’a kavuştu. Bu sebepten dolayı Rebiül evvel ayının 12. Günü Mevlid kandili olarak kutlanır. O günü oruçlu geçirmek asıldır. 

             Tevrat’ta ve  İncil de  Arapça ismiyle Ahmet olan, bir peygamberin ve son peygamberin geleceği, O’ndan sonra artık peygamber gelmeyeceği, açık bir şekilde yer almıştır. Nasıl Tevrat Hz. İsa’nın geleceğini müjdelemişse yani kendisinden sonra gelecek olan peygamberi müjdelemişse, Hz. İsa’ya inen İncil de ondan sonra gelecek olan son peygamberi müjdelemiştir. O peygamber, ismi Muhammed olan, övülen bir kişi olarak Allahû Tealâ’nın izniyle dünyayı şereflendirmiştir. Doğduğu gece, bir gölün suları tamamen yok olmuştur. Doğduğu gece, ateşe tapanların 1000 yıllık ateşi sönmüştür. İran sarayının taşları, burçları yıkılmıştır. Semave deresi taşmış ve Save gölü suyunu tamamen tüketmiştir, kurumuştur.

              Peygamber Efendimiz (S.A.V) için Allahû Tealâ buyuruyor ki Ahzâb Suresinin 40. âyet-i kerimesinde: 33/AHZÂB 40: Muhammed (A.S), sizin erkeklerinizden hiçbirinin babası olmamıştır (değildir). Fakat Allah’ın Resûl’ü ve Nebîler’in (Peygamberler’in) Hatemi’dir (Sonuncusudur). Allah, herşeyi en iyi bilendir.

          Resul ile Nebi kavramları Kuran’ı Kerim’de farklı manalarda kullanılmıştır.  Peygamber  Efendimiz(s.a.v)  hem Resüldür, hem de Nebidir. Resul elçi, haberci demektir. Nebi ise peygamber demektir. Ayette  “hâtemen nebiyyin” diyor. Nebîlerin hatemi, mührü. Veya hitam kelimesini alırsak o da sonuncusu demek. Nebîlerin hitam bulması, sona ermesi söz konusu oldu Peygamber Efendimiz (S.A.V)’le. O’ndan sonra hiçbir zaman kıyâmete kadar nebî yani peygamber gelmeyecektir. 1400 küsür seneden beri dünya üzerinde hiçbir Nebi yani peygamber olmamıştır, bugün de yoktur, kıyâmete kadar da hiç olmayacaktır. Saygılarımla

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu