Erdem KARANYazarlarımız

Allah’a Yönelin!  Kuran’ı Kerim’de Aile

Değerli okuyucular;  Aile, İslâm’ın temelidir. İslâm, aile mefhumuyla iç içedir. Ana, baba ve çocuklar. Allahû Tealâ Kur’ân-ı Kerim’de: “Annenize ve babanıza ‘ıh’,Öf, dedirtmeyeceksiniz.” diyor. Onların sizden razı olmamasına Allahû Tealâ’nın müsaadesi yok.

             Öyleyse dînini bilen, Allah’ı tanıyan bir insanın yapması lâzım gelen şey, Allah ile olan ilişkilerinde bütün güzellikleri yaşamaktır. Allah için olmak. Allah için yaşamak. Böyle bir şey için de Allahû Tealâ’nın emri evlenmektir. Peygamber Efendimiz (S.A.V), hayatı boyunca gençleri evlendirmek için özel gayretler sarf etmiştir.

              Aile, dînin temelinde olan bir müessesedir. Geleceğimiz çocuklarımızla kaim olacaktır. Çocuklarınsa var oluş yeri ailedir. Bu sebeple Allahû Tealâ aile müessesesini Kur’ân-ı Kerim’de geniş çaplı olarak dikkate almıştır. Hukuk açısından da yaşam tarzı itibariyle de evlilik, Kur’ân’da önemli bir yer işgal eder.

             Aile, Kur’ân’ın temelindeki gerçektir. Aslında bütün kadınlar bir erkekle evlenmek için, bütün erkekler de bir kadınla evlenmek için yaratılmıştır, konunun gerçeği budur. Geleceğin teminatı olan çocuklar ancak Allah’ın emrettiği aile standartlarında, İslâm aile standartlarında oluşur.

          Ailede babanın yeri nedir? Baba ailenin reisidir. Kanunlar; “Anne ile baba birbirine eşittir.” der. Ama Allah’ın kanunu “Anne ile baba birbirine eşittir.” der mi? Hayır, demez. “Ailenin hâkimi erkektir.” der. “Biz, erkekleri kadınlardan farklı yarattık.” der. Bu sebeple ailenin reisinin erkek olması söz konusudur.  Ezelden beri kadınlar ailenin iç işlerini, erkekler de dış işlerini yapmak üzere görev almışlardır. Zamanımızda hanımlar da dışarıda çalışmak gibi bir ödevi üstlenmişlerdir. Böyle bir husus hanımları elbette erkeğin yanında daha güçlü bir duruma getirmiştir ama erkek, ailenin reisi olmak mecburiyetindedir ve bu mecburiyetini her zaman hatırlamalıdır. Saygılarımla…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu