Yazarlarımız

Allah’a Yönelin! Kötülük Eden Kötülük Bulur

Değerli okuyucular;  başkalarına yaptığınız her kötülüğün karşılığı, çevrenizden mutlaka geriye, kötülük olarak döner. Nerede kim kime kötülük ediyorsa, onun dışındaki bir yerlerden aynı kötülük o kişiye mutlaka dönecektir. Bu Allah’ın kanunudur.

Neden Allahû Tealâ nefs tezkiyesine ve tasfiyesine bu kadar önem vermiştir? Kur’ân-ı Kerim’de, “En büyük ibadet zikirdir.” buyurulmaktadır.

29/ANKEBÛT 45: Kitaptan sana vahyedilen şeyi oku ve salâtı ikâme et (namazı kıl). Muhakkak ki salât (namaz), fuhuştan ve münkerden nehyeder (men eder). Ve Allah’ı zikretmek mutlaka en büyüktür. Ve Allah, yaptığınız şeyleri bilir.

Allah’a dönüş zikirle mümkündür. Vuslat zikirle gerçekleşir.

73/MUZZEMMİL 8: Ve Rabbinin İsmi’ni zikret ve herşeyden kesilerek O’na ulaş.

Demek ki, zikirle ruhun Allah’a ulaşması mümkündür. Zikir sevgiyi artıran en büyük faktördür. Daimî zikirde nefsinizin kalbindeki nefretin bütünü kaybolmuştur. Afetin yerini sevgi almıştır, muhabbet almıştır, hoşgörü almıştır. Bütün bir güzellikler dizisi almıştır. Artık mutlu bir insan var.

Kim her şeyin en güzel olduğu ortamda yaşamak istiyorsa, o en güzel ortamın, en büyük fonksiyonel rüknü sevgidir. Sevgisiz bir yaşam hiç kimseyi mutlu kılamaz. Mutsuz insanlar, neden mutsuz olduklarını şöyle bir düşünsünler. Bakacaklar ki etraflarına sevgi duymuyorlar. Herkes onlara göre şöyle veya böyle kendisine bir kötülük etmiştir. Normal değil mi? O onlara kötülük ettiği için karşısındakinden de kötülük görür. Neticede o onlara muğver, onlar da ona muğverdir yani küstür güceniktir. İki taraf birbirine zulmetmiştir.  İki taraf da mutsuzdur.

Bir de aksini düşünün bakalım. Herkesin herkese sevgi duyduğu bir ortamda Allah’ın mutluluk sabahlarına kapılar açılır. Her geçen gün daha mutlu, daha mutlu, daha mutlu bir mutluluk oluşur.

Önemli olan kişisel mutluluk değildir. Siz sevgiyi verdikçe, karşılığında size sevgi dönecektir. Saygılarımla

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Başa dön tuşu