Erdem KARANYazarlarımızYerel

Allah’a Yönelin! İslam’da Aile Yuvası

Değerli okuyucular; Allah-û Teala herkesin mutlu olmasını, herkesin huzur içinde bir dünya hayatı geçirmesini, herkesin cennete girmesini arzu ettiği için  Kur’ân-ı Kerim’i indirmiş. Hedef, bütün insanları mutluluğa ulaştırmak.

            Fıkıh müessesesinin  aile akdi  nikâh akdidir; bir erkek ve bir kadının, Allah huzurunda evlendirilmesi Allah’ın indinde mutlak olarak nikâh adlı bir müesseseyi gerektirir. Zamanımızda artık her şey öylesine çığırından çıkmış ki; insanlar, özellikle gelişmiş ülkelerdeki insanlar, artık nikâh adlı bir müessesenin varlığını bile unutmuşlar gibi. Oysaki nikâhsız bir beraberlik, meşruiyeti ifade etmez, meşru değildir. Allah-û Tealâ böyle bir beraberliği kabul etmez. Neslin idamesi ve sahih olması, nikâh adlı müesseseye bağlıdır. Nikâh yoksa çiftlerin başkalarıyla ilişki kurmalarını rahatlıkla sağlayan bir sistem var demektir. O zaman çocukların nesli sahih olmaz. O zaman Allah’ın mukaddes aile yuvası yoktur. Allah’ın aile yuvası mukaddestir. Çocuklarımız geleceğin teminatıdır. Öyleyse Allah’ın emri gereğince kurulan bir aile yuvasında çocukların büyümeleri asıldır. Nikâh asıldır. Öyleyse aile, mukaddes yapısı itibariyle çocukların beşiklerini ifade eder. Çocuklar var olacaktır ki gelecek var olsun. Hepimiz netice itibariyle geçmişten geleceğe uzanan birer köprüyüz. Bizden sonraki çocuklarımız da geleceğe açılan yeni köprüler oluşturacaklar, onların çocukları da öyle.

           Diğer bir konu aile yuvanızda biliniz ki; ailenin reisi erkektir.  Aynı zamanda erkek, ailesini geçindirecek olan kişidir. Çalışacaktır, çabalayacaktır, başkalarına muhtaç olmadan ailesini geçindirecektir. Geçindirmek mecburiyetindedir. Kadının çalışmasına Allah-û Tealâ  bir yasak koymamış. Üstelik de: “İnsan için çalışmasından başka bir şey yoktur.” diyor.

53/NECM 39: Ve insan için, çalışmasından başka bir şey yoktur.

         Öyle ise kadınlar da çalışacaktır, erkekler de çalışacaktır. İş bölümü ailelere göre değişebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu