Yazarlarımız

Allah’a Yönelin! İslam Ve Hanif Olmak

ALİ İMRAN19_ Muhakkak ki Allah’ın indinde dîn, İslâm’dır (teslim dînidir).

           Değerli okuyucular; Allah 1 dir. Ve O‘nun da dini 1 dir.Allah’ın katında İslam dininden başka hiçbir din olmamıştır. İslam arapça bir kelimedir ve anlamı teslim demektir. Bu teslim Allah’a teslimi ifade eder.  Adem as.dan Peygamber efendimiz s.a.v kadar her peygamber büyüklerimiz Allah’ın tek şeriatını yani dinini yaşamışlar ve Allah’ın tek dinine  davet etmişleridir.

            ŞURA-13(Allah) dînde, onunla Hz. Nuh’a vasiyet ettiği (farz kıldığı) şeyi (şeriati); “Dîni ikame edin (ayakta, hayatta tutun) ve onda (dînde) fırkalara ayrılmayın.” diye Hz. İbrâhîm’e, Hz. Musa’ya ve Hz. İsa’ya vasiyet ettiğimiz şeyi Sana da vahyederek, size de şeriat kıldı. Senin onları, kendisine çağırdığın şey (Allah’a ulaşmayı dileme) müşriklere zor geldi. Allah, dilediğini Kendisine seçer ve O’na yöneleni, Kendisine ulaştırır (ruhunu hayatta iken Kendisine ulaştırır).

              Her peygamber aynı dini vaaz etmiş ama sonradan şeytan devreye girmiş.Dini bir kısım hükümlerini unutturmuş ve aslında dinde olmayan dindenmiş gibi yeni  Bid-atler getirmiş.Ve böylece din kurtarıcı hüviyetinden çıkınca Rabbimiz(c.c) yeniden bir Peygamber göndererek aynı dini tekrar insanların öğrenmesini sağlamış.

            Kuran da Kerimde bu dine Rabbimiz Hz. İbrahimin hanif dini ifadesini de kullanmıştır. Hanif İbranice de  teslim demektir. Dolayısıyla Ben arapça  islam dinindeyim, İbranice ben hanif dinindenim, Türkçe ben teslim dinindenim demek arasında bir fark yoktur.

3/ÂLİ İMRÂN 95: De ki: “Allahû Teâla doğruyu söyledi. Öyle ise hanif olarak Hz. İbrâhim’in dînine tâbî olun. Ve o, müşriklerden olmadı.”

4/NİSÂ 125: Ve hanif olarak Hz. İbrâhîm’in dînine tâbî olmuş ve vechini (fizik vücudunu) Allah’a teslim ederek muhsin olan kimseden, dînen daha ahsen kim vardır. Ve Allah, Hz. İbrâhîm’i dost edindi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu