Yazarlarımız

Allah’a Yönelin! İslam Ve Aile İlişkisi Nedir?

           HUCURAT 13 Ey insanlar! Muhakkak ki Biz, sizi bir erkek ve bir kadından yarattık. Ve sizi milletler ve kabileler kıldık ki, birbirinizi (soyunuzu, babalarınızı) tanıyasınız. Muhakkak ki Allah’ın indinde en çok kerim olanınız (ikram olunanınız, en şerefli olanınız), (ırk ya da soy olarak değil) en çok takva sahibi olanınızdır. Muhakkak ki Allah, en iyi bilen ve haberdar olandır.

           Değerli okuyucular; Allahû Tealâ, Âdem (A.S)’ı yaratmış, sonra O’nun kaburga kemiğinden Havva anamızı yaratmış. Yalnız bırakmamış Âdem (A.S)’ı ve Âdem (A.S)’ın neslinden gelen herkes, Nuh’un gemisiyle kurtulanlara kadar türemiş. Nuh tufanı olduğunda, gemi ile kurtulanların dışında, Âdem (A.S)’dan gelenlerin hepsi yok olmuşlar ve Nuh tufanında o gemiyle kaç kişi kurtulabilmişse, bugün dünyada yaşayan bu yaklaşık 7 milyar nüfusun hepsi onlardan gelmiştir. Bütün bu 7 milyar insanın Allah katında sadece takva bakımından üstünlüğü söz konusudur. İslam ırkçılığı inkar eder. Milletler  arasında yaradılışta bir üstünlük yoktur.

           İnsan hayatının devamı, aile adlı bir müesseseye bağlanmış Allah-û Tealâ tarafından. İlk aileyi, Âdem (A.S) (ki 1200 yıl yaşamıştır)  ve O’nun zamanında yaşayan bütün insanlar kurmuşlardır. Biz bugün nasıl evlerde oturuyorsak, tarlalarda ürün yetiştiriyorsak onlarda  bizim gibi medeni bir hayat yaşadılar. Bugün bizler dîn adına ne öğreniyorsak onların hepsini biliyorlardı. Adem (as) İslam’dı, ondan sonra gelen bütün Peygamberlerde İslam’dı. 

             Adem (a.s) Peygamber olmasının yanında, bir eşti, bir babaydı ve ailesinin reisiydi. İslam’ın getirdiği aile hükümlerini yaşadı.   Aile varsa nesiller vardır. Aile varsa çocuklar vardır. Aile varsa gelecek vardır. Aile varsa mutluluk ve huzur vardır. Öyleyse Allah-û Tealâ, aileye değer veriyor. Bu müessese Kur’ân’da kesin çizgilerle yer almıştır. Mesela; Allahû Tealâ, aile dışı beraberlikleri kabul etmez, onları reddeder. Bu vb. bütün aile kurallarını  Kur’ân-ı Kerim’e koymuştur.

 6/EN’ÂM 38:  Biz kitapta hiçbir şeyi eksik bırakmadık. Sonra Rab’lerine haşrolunacaklar (olunurlar).

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu