Erdem KARANYazarlarımız

Allah’a Yönelin! İmtihanlar

           Değerli okuyucular;biliniz ki her olayda imtihan ediliyoruz. Allahû Tealâ: “Senede bir iki defa Biz onları musîbetlerle imtihan ederiz.” diyor.

         9/TEVBE 126: Ve onlar, senede bir veya iki kere imtihan edildiklerini görmüyorlar mı? Sonra tövbe etmiyorlar (Allah’a yönelmiyorlar) ve onlar zikir yapmıyorlar (Allah’ın ismini ardarda tekrar etmiyorlar).

        İnsanlar olayları yaşarlar, herkes yaşar ama olayları yaşarken genellikle değerlendirmeler yanlıştır.

          “Hayır nedir, şer nedir?” diye sorulduğunda, insanlar; “Hayır; bizi sevindiren olaylardır, şer; bizi üzen olaylardır.” diye cevap verirler. Oysa bu doğru değildir. Hayır; bize derecat kazandıran olaylardır; bizi üzse de sevindirse de. Şer; bize derecat kaybettiren olaylardır; bizi üzse de sevindirse de. İşte onun için Allahû Tealâ Bakara Suresinin 216. âyet-i kerimesinde buyuruyor ki:

          2/BAKARA 216: Ve hoşlanmayacağınız bir şey olur ki, o sizin için bir hayırdır. Ve seveceğiniz bir şey olur ki, o sizin için bir şerdir. Ve (bütün bunları) Allah bilir, siz bilmezsiniz.

             Size derecat kazandıran ve kaybettiren olaylar önemli. Çünkü bütün insanlar cehenneme derecat açısından bir tek şartla girerler; kimin günahları (kaybettiği dereceleri), sevaplarını aşarsa (kazandığı dereceleri aşarsa); onlar cehenneme girerler. O insanlar için söz konusu olan şey; hayırdır veya şerdir.

              Ne zaman derecat kazandırıcı bir olay işlerseniz o, bir hayırdır. Meselâ zikir yapıyorsunuz, o bir hayırdır. Namaz kılıyorsunuz, o bir hayırdır. Birisine bir iyilik yaptınız, o bir hayırdır. Hepsinde derecat kazanırsınız. Derecat kazandığınız bütün olaylar sizin için hayırdır.

             Ama bir de üzülerek derecat kazandığınız olaylar var. Meselâ bir şeyiniz çalınmışsa; çalan kişi o çaldığı şeyi kullanacak, harcayacak; bundan memnuniyet duyuyor. Ama derecat kazanmamıştır, kaybetmiştir. Yani şer işlemiştir ve şerre seviniyor. Malı çalınan kişi de üzülüyor ama hayra üzülüyor. Neden hayra? Çünkü hırsızın kaybettiği dereceler, ona kazanç olarak yazılıyor. Yani onun için bir hayır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu