Yazarlarımız

Allah’a Yönelin! İmtihan Ve Mutluluk

           Değerli okuyucular; Allah-û Teala herkesin mutlu olmasını, herkesin huzur içinde bir dünya hayatı geçirmesini, herkesin cennete girmesini arzu ettiği için  Kur’ân-ı Kerim’i indirmiş.

         BAKARA 156: Onlar ki, kendilerine bir musîbet isabet ettiği zaman: “Biz muhakkak ki Allah içiniz (O’na ulaşmak ve teslim olmak için yaratıldık) ve muhakkak O’na döneceğiz (ulaşacağız).” derler.

         BAKARA 157: İşte onlar (dünya hayatında Allah’a mutlaka döneceklerinden emin olanlar) ki Rab’lerinden salâvât ve rahmet onların üzerinedir. İşte onlar, onlar hidayete ermiş olanlardır.

            İmtihana tâbî tutulan insanlar, niçin bu imtihanlara tâbî tutulurlar? Allah’a muhtaç olduğunu farketsinler diye .Mutluluğu arayan insanlar Allah’sız bir mutluluğun mümkün olmadığını anlasınlar diye. Farketsinler ve  Allah’a ulaşmayı dilesinler diye.

          Her an imtihan olunuruz. Her an olaylardan ya derecat kazanırız ya da kaybederiz. Her olayda etrafınızdaki insanlar size bir şeyler yaparlar, siz onlara bir şeyler yaparsınız. İnsan sosyal bir mahlûktur. Başka insanlarla birlikte yaşamak mecburiyetindedir. Öyleyse hayatınızın her saniyesinde imtihana hazır olun. Ne zaman başka birine mutluluk verici bir olayı gerçekleştirebilirseniz, o zaman derecat kazanırsınız. İmtihanı kazandınız. Ne zaman başka birine, onun hatası vardır veya yoktur, siz yanlış bir davranışta bulunur da onu üzecek bir şey söylerseniz (bunu hak etmiş olur veya hak etmemiş olur); siz derecat kaybedersiniz. 

       Peki  Allahû Tealâ ibadetleri niçin koymuş acaba? Evvelâ ibadetlerdeki mutluluğu yaşayasınız diye. Hangi ibadeti Allah’ı düşünerek, O’nun kulu olduğunuzu kesin şekilde idrak ederek yapıyorsanız,  zikir yapıyorsanız; bunların hepsi birer zevktir. İşte bu zevki Allahû Tealâ size yaşatarak, imtihanı kazandığınızın müjdesini verir. Her namaz vakti bir imtihandır. Ya namazınızı kılarsınız; imtihanı kazanırsınız ya da kılmazsınız; o zaman da kaybedersiniz. Huzursuzluğun nereden geldiğini anlamadan huzursuz olursunuz. Arkasında Allah’ın bir emrini yerine getirmemenin verdiği bir sıkıntı söz konusu olur. Saygılarımla

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu