Erdem KARANYazarlarımızYerel

Allah’a Yönelin! Geleceğin Mutluluk Teminatları Çocuklar

          TAHRİM-6 Ey âmenû olanlar (Allah’a ulaşmayı dileyenler)! Yakıtı insanlar ve taşlar olan ateşten kendinizi ve ailenizi koruyun.

           Değerli okuyucular; Geleceğimizin teminatı çocuklarımızın güzel yetiştirilmesi hayatımızın en önemli sorumluluklarımızdan birisidir. Çocuklarını doğru yetiştirmeyen ailelerin gelecekte çok büyük problemler ile karşılaşması muhakkak bir sonuçtur.  İki anne türü vardır. Birisi, elinde ekmek veya yiyecek olan bir şeyle çocuğunun peşinde köşe bucak dolaşır ve çocuk şımarır. Öteki anne, çocuğu acıktığı zaman ona yiyeceğini verir, önüne koyar, çocuk kendisi yer yemeğini. Yemezse yemez ama anne de ısrar etmez. İçgüdüsü, acıktığı zaman çocuğu mutlaka yemek yemeğe götürecektir. Normal standartlarda başka türlüsü mümkün değildir ve çocuk istemeden verdiğiniz her şeyde bir parça daha şımaracaktır.

             Aç olmayan bir çocuğa yemek yedirmeye uğraşmak, onu yemekten soğutacak olan en güzel çaredir. Çocuk yemekten adım adım uzaklaşacaktır. Sizin, onu yedirmek istediğiniz zamanda değil, karnı acıktığı zaman yiyecektir.

               Çoraplarını kendisi giyen, ayakkabılarını kendisi giyen, bağcıklarını kendisi bağlayan, elbiselerini kendisi giyen bir çocuk! Hep birilerinden yardım alan, hep onlara muhtaç bir çocuk değil, kendi işini kendisi gören bir çocuk! “Ben anneyim, benim yüreğim dayanmaz.” diyen annelere şunu söylemek istiyoruz: Dayanmaz ama geleceğe sorumsuz bir çocuk yetiştirirsiniz ve ondan sonra  hep şikâyet edersiniz. Çocuğunuzun, annesine ve babasına karşı ne kadar yanlış davrandığını ifade edersiniz. Arkasında siz varsınız; onları, onların büyütülmesi lâzım geldiği gibi büyütmediğiniz için.

                İSRA-23  Rabbin, ondan başkasına kul olmamanızı ve anne ve babaya ihsanla davranmanızı kaza etti (taktir etti, hükmetti). Eğer ikisinden birisi veya her ikisi senin yanında yaşlanırlarsa onlara (ikisine) “öf” deme. Ve onları (ikisini) azarlama ve onlara kerim (güzel, yumuşak) söz söyle!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu