Yazarlarımız

Allah’a Yönelin! Eşlerin Birbirlerine Olan Davranışları

              Değerli okuyucular; eğer evlenmişsek, bir eşimiz varsa , ona sevginizi göstermek mecburiyetinde olduğunuzu hiç unutmamalıyız.  Eşlerimize sadece  “Ben seni seviyorum.” Demek yetmez. ! Bu sevgimizi, eşimize göstermeye mecburuz. Allah-û Tealâ’nın emri bu!

             Bakara-228 Erkeklerin, kadınları üzerinde (hakları) olduğu gibi, kadınların da erkekleri üzerinde maruf (hakları) vardır. Erkeklerin, kadınların üzerindeki (hakkı) bir derece daha üstündür. Ve Allah, Azîz’dir, Hakîm’dir.

              Bir erkek için beklendiği bir eve gitmek, eşinin onu sevgiyle, hasretle beklediği bir eve gitmek; bu, muhakkak ki mutluluk verici bir olaydır. İnsanlar var; evlerine gitmek istemezler, öyle bir eşleri vardır ki onları hayattan soğutmuştur. Öbür taraftan, hanımlar vardır; kocalarının eve gelmesini istemez. Kendilerine gene kötü davranılacaktır, dayak atılacaktır, nefsini rencide edecek olan her şey yapılacaktır diye.  Haksızlıklar üzerine kurulan bir yuva, sadece mutsuzlukları devam ettirir. 

               Eşinizi dikkatle inceleme altına alın. Nelerden hoşlanıyor? Hemen tespit edersiniz. Ona hoşlandığı şeyleri vermelisiniz. Onu hoşlandığı şeylerle donatmalısınız. Hangi yemekleri seviyor? Evin hanımı, eşinin sevdiği yemekleri yapmalıdır. Hangi türlü giyimden hoşlanıyor? Evin içinde eşinin istediği gibi giyinmelidir.(Evin dışında Allah’ın istediği gibi giyinmelidir). Eşi hizmet mi istiyor? Hizmet etmelidir. 

             Beraber yaşadığınız şartlarda kiminle beraberseniz, annenizle berabersiniz; annenize, onu mutlu kılacak davranışlar sergilemekle mükellefiz. Babanızla berabersiniz,  babanıza da gerekli saygıyı ve sevgiyi göstermek mecburiyetindesiniz. Yeter mi? Yetmez. Çocuklarınızla da ilgileneceksiniz.

Öyleyse Allah’ın istediği nedir? Allah’ın istediği:

• Eşlerin birbirine karşı anlayışla davranması.

• Mutlaka karşı tarafa olan sevginin belirtilmesi.

• Aile fertlerinin her birine ayrı ayrı ilgi gösterilmesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Başa dön tuşu