Yazarlarımız

Allah’a Yönelin! Eşler Arasındaki İlişkiler

Değerli okuyucular; Allah-û Teala  uygun görmeseydi, evlendiğiniz kişiyle evlenmezdiniz. İradenizle bir karar verdiniz ve evlendiniz. Öyleyse o yuvayı mutlu bir yuva haline getirmek, siz karı-kocalar için aslî vazifedir. Karı-koca arasındaki ilişkileri en güzel hüviyete sokmak, karı-kocanın temel hedefi olmalıdır.

Öyleyse güzellikler, sizin davranış biçimlerinizin arkasında. Hep şeytan size; “Hayır öyle değil! Sen ona iyi davrandığın zaman, senin daha çok başına çöker ve sana daha çok zulmeder.” şeklinde bir korkutmaya girecektir. O, iblistir. Sizin mutsuz olmanız için, bütün yalanları söyler ama söylediklerimizi denediğiniz zaman -eğer hakkıyla tatbik ederseniz- başarı kazandığınızı göreceksiniz.

Allahû Tealâ’nın sizi mutsuz olmak için değil, mutlu olmak için evlendirdiğini, bunu uygun gördüğünü sakın unutmayın! Öyleyse yaptığınız her davranışı yalnız kendi cephenizden değerlendirirseniz, “Öbür taraf bütün boyutlarda haksızdır, siz haklısınız.” diye değerlendirirseniz, aile yuvası ayağınızın altından kayar. Mutlaka sizin de hatalarınız vardır. Öyleyse evvelâ kendi hatalarınızı düzeltmekle başlayacaksınız.

Aile hayatındaki mutluluğun temelinde fedakârlık mutlak olarak vardır. En az iki kişisiniz; bir şeyleri (aynı şeyleri) paylaşmak mecburiyetinde olan iki kişi. Her an yanlışlıklar olabilir. Bunları değerli saymayın. Her problemi, karşınızdakine sitem yapmak için bir vesile ittihaz etmeyin. Tam aksine problem oluştuğunda hemen konuşun. Neden öyle davranıldığını öğrenmeye çalışın. Size düşen; “Hangi hatanın sahibisiniz ki size öyle davranıldığı” sualinin cevabını aramaktır. Soracaksınız! Bazen o kadar sudan şeyler yüzünden eşinizi kırdığınızı fark edeceksiniz ki; şaşacaksınız! Şeytan, ikinizi nasıl böyle bir tuzağa düşürüyor?  Ne zaman içinizden bir ses, eşinize kötü şeyler yapmanızı emrediyorsa bilin ki o, şeytandır. Ve sakın şeytana yüz vermeyin! Saygılarımla

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu