Erdem KARANYazarlarımız

Allah’a Yönelin! Dedikodu

           HUCURAT=12 Ey âmenû olanlar! Zandan çok sakının. Muhakkak ki bazı zanlar günahtır. Ve tecessüs etmeyin (merak edip insanların hatalarını araştırmayın). Sizin bir kısmınız diğerlerinin dedikodusunu yapmasın. Hiç sizden biriniz, ölmüş kardeşinin etini yemekten hoşlanır mı? Elbette ondan tiksinirsiniz. Ve Allah’a karşı takva sahibi olunuz. Muhakkak ki Allah, tövbeleri kabul eden ve Rahîm olandır.

                      Değerli okuyucular;  Biz insanlar sosyal mahlûklarız. Yani başka insanlarla bir arada yaşamak mecburiyetindeyiz. Hiç kimse yalnız başına hayatta ihtiyaç duyduğu şeylerin hepsini birden vücuda getiremez. Mutlaka başkalarına muhtacız. Ayakkabımızı bir yerden, elbisemizi bir yerden, yiyeceklerimizi başka yerlerden, her konunun ihtisasına sahip olan insanların ürettikleri mallardan alarak gıda ihtiyacımızı, yiyecek ihtiyacımızı karşılamak mecburiyetindeyiz. Bu kadar mecbur olduğumuz başka insanlara karşı davranış biçimlerinde çok önemli bir konusuna temas ediyoruz  Dedikodu.

           Dedikodu; toplumu kemiren, Allah’ın dostlarının asla içinde bulunmaması lâzım gelen bir davranış biçimidir. İnsanlar neden dedikodu yaparlar? Dedikodu yapmak o insan tarafından zannedilir ki kendisi bu tarzda bir davranışta bulunduğu zaman önemli bir kişi olacak. Başkalarına (diğerlerine) onların bilmedikleri bir şeyler söyleyecek ve böylece onların indinde itibar kazanacak. Kulağı delik, her şeyden haberdar ve bu sebeple başka insanların önem verdiği bir kişi olacak.

            Bir iyilikte yarışanlar, bir de kötülükte yarışanlar vardır. Bizler iyilikte, yarışanlar olmalıyız. Nehyedilende (yasak edilende) yarışanlar olmayın. Yasak edilen birçok konu vardır. Bunlardan bir tanesi dedikodudur. Dedikodu, toplumu kemiren bir müthiş düşmandır. Allahû Tealâ’nın dizaynına dikkatle bakın. O sizden ne istiyor? Bir tek şey istiyor; sizin mutlu olmanızı. Allah’ın istediği buysa, hepinizin davranışları etrafınızdaki insanları mutlu edecek davranış biçimleri olmalıdır.

1- Allah’ın istediği var; sizi ve çevrenizdeki herkesi mutlu kılmak

2- Şeytanın istediği var; sizi ve etrafınızdaki insanları mutsuz kılmak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu