Yazarlarımız

Allah’a Yönelin! Bereket

           Değerli okuyucular;  hep bereket konusunda etrafınızdaki insanlara hayır dua edelim. Evlerinin bereketi artsın, etrafınızdaki insanlar da mutlu olsunlar. Bereket, Allahû Tealâ’nın verdiği aynı miktardan daha fazla faydayı sağlama hâlidir. Öyleyse Allahû Tealâ hem bolluk verebilir bir eve hem de bereket verebilir. İkisi ayrı ayrı şeylerdir. Allahû Tealâ dilediği zaman herkese bolluk verebilir. Bunun için insanların mü’min olması veya olmaması söz konusu değildir. Ama bereket sahibi olmak için bazı şartlar vardır.

           Allah ile olan ilişkilerinizde eğer bereket sahibiyseniz, Allah-û Tealâ size bereket veriyorsa bilin ki Allahû Tealâ tarafından seviliyorsunuz. Ve bereketin azığı da gene şükürle hamddir. Hamd ve şükür, hep sizinle beraber olmalı. Eğer o yüce yaratıcı, yegâne yaratıcı Allahû Tealâ size veriyorsa O’na hem şükredeceksiniz hem de hamd edeceksiniz. Bize verdiği bütün manevî ni’metler hamd etmeyi mutlak olarak gerektirir.  Bize gönderdiği her türlü manevî değere çok hamd etmeliyiz. Nefsinizin kalbini temizlemesine, afetlerle dolu olan kalbinizi fazıllarla doldurmasına hamd etmeliyiz. Ve Allah’ın bize verdiği ni’metlerden başkalarına ulaştırmayı usul haline getirmeliyiz.

            Biz cömert oldukça Allahû Tealâ elimizi genişletecektir. Daha çok cömert oldukça daha çok genişletecektir.

             O, bizim hamdimize ve şükrümüze muhtaç değildir; ama biz O’na şükretmeye ve hamd etmeye mecbur olanlarsınız. Hepimiz netice itibariyle sadece birer mahlûkuz ve kuluz. Ne vermişse Allah vermiştir. Öyleyse o dizayn içerisinde değerlendirme yapmalıyız. O değerlendirmeyi yaptığınız zaman şunu göreceksiniz: Allah ile olan ilişkilerinizde her şeyin en güzele ulaştığı bir dizaynın mutlak olarak mevcut olduğunu göreceksiniz.

            Dehr 3-  Muhakkak ki Biz, onu (Allah’a ulaştıran) yola hidayet ettik. Fakat o, ya (Allah’a ulaşmayı diler) şükreden olur, ya da (Allah’a ulaşmayı dilemez) küfreden olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Başa dön tuşu