Erdem KARANYazarlarımız

Allah’a Yönelin! Allah’ın Ezeli Ve Ebedi Dini

          ÂLİ İMRÂN 95: De ki: “Allahû Teâla doğruyu söyledi. Öyle ise hanif olarak Hz. İbrâhim’in dînine tâbî olun. Ve o, müşriklerden olmadı.”

          Değerli okuyucular; dinimiz İslam Dini için  son din, en mütekabil din olduğu söylense de bu tabirde hata vardır.  İslam sadece son din değil aynı zamanda İlk  ve tek dindir.   İslam Dini Allah’ın katında tek dindir. Bütün Peygamberlere Rabbimiz aynı dini indirmiştir. 

          ÂLİ İMRÂN 67: Hz. İbrâhîm, yahudi veya nasrani olmadı. Fakat hanif (Allah’ın tek oluşuna, Allah’a teslim olmanın farz olduğuna inanan), (Allah’a teslim olmuş) bir müslümandı. Ve o müşriklerden olmadı.

          Öyleyse Hz. İbrâhîm, Yahudi veya Hristiyan değildi. Neden? Onlardan daha evvel; Hz. Musa’dan da Hz. İsa’dan da daha evvel yaşadığı için. Olabilir mi? Hristiyanlık dîni, bir dîn olmadığı hâlde hanif dîninin zaman içerisinde değişmesiyle oluşmuş. Yahudilerin dîni de aynı standartta. Hanif dîninden başka bir dîn olmadığı hâlde o dîn, gene asırlar boyunca değişime tâbî tutmuş insanlar. Yani şeytan, insanları bu hedefe ulaştırmış ve dîn değişmiş.

          Neden üçüne birden atıf yapıyoruz? Çünkü değişmeyen tek Kitap, Kur’ân-ı Kerim’dir ve Kur’ân-ı Kerim kesin olarak ispat ediyor ki İslâm, Hz. İbrâhîm’in hanif dînidir. Hristiyanlığın da aslı hanif dînidir, Yahudiliğin de aslı hanif dînidir, İslâm’ın da aslı hanif dînidir. Öyleyse birleşmek için inananlar, şeytana karşı verecekleri savaşta birleşmek için çok ciddî, sağlam delillerin sahipleridir.

          NİSÂ 125: Ve hanif olarak Hz. İbrâhîm’in dînine tâbî olmuş ve vechini (fizik vücudunu) Allah’a teslim ederek muhsin olan kimseden, dînen daha ahsen kim vardır. Ve Allah, Hz. İbrâhîm’i dost edindi.

          Peygamber Efendimiz (S.A.V) Kuran’ı Kerim’e göre şöyle söylüyor.           EN’ÂM 161: “Muhakkak ki; Rabbim, beni hanif olarak Sıratı Mustakîm’e, kıyâmete kadar ayakta kalacak olan Hz. İbrâhîm’in milletinin dînine hidayet etti.” de. Ve o, müşriklerden olmadı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu