Yazarlarımız

Allah’a Yönelin! Allah (C.C) Sevgisinin Göstergesi

Değerli okuyucular; Allah-û Teala herkesin mutlu olmasını, herkesin huzur içinde bir dünya hayatı geçirmesini, herkesin cennete girmesini arzu ettiği için  Kur’ân-ı Kerim’i indirmiş. Hedef, bütün insanları mutluluğa ulaştırmak.

             Mutluluk öyle bir müessesedir ki; gerçek mutluluğa ulaşan bir insan, hangi şartların içinde olursa olsun, hep mutludur. Allah-û Teala o kişinin içindeki bütün sıkıntı oluşturacak olan, başkalarının yanlış davranışları sebebiyle oluşan tortuyu derhal o kişinin üzerinden alır. O kişi, bu sebeple hayatının her dakikasında  mutlu bir insandır.

            Mutluluğunuzun sırrı; Allah’ı sevmektedir. Ne kadar mutlusunuz? Ne kadar Allah’ı seviyorsanız.

İnsanlar vardır sorduğunuzda Allah’ı sevdiğini söylerler. Ama sevgi göreceli bir kavramdır. Az sevmek vardır çok sevmek vardır. Kim az sever kim  çok sever? Seviyorsun ama ne kadar seviyorsun?  24 saat içinde kaç saat Allah ile beraberseniz o kadar Allah’ı seviyorsunuz demektir. Kuru kuru bunu Allah’a ispat etmeden Allah’ı sevdiğini iddia etmek Allah’ın katında bir şey ifade etmez. Seviyorsan ispat etmelisin .Rabbim seni seviyorum sana ulaşmayı diliyorum, seni seviyorum namazlarımı kılıyorum, seviyorum oruçlarımı  tutuyorum, seviyorum senin emirlerini yapıyorum, seviyorum senin yasaklarını yapmıyorum diyebilmeliyiz.

              Öyleyse nefsinizin sevgiyle dolması nerede tahakkuk eder? Daimî zikirde tahakkuk eder. Daimî zikre ulaştığınız zaman, nefsinizin kalbi sevgiyle dolar. Daimî zikirden sonrasında, sevmenin 4 aşamasından 4’üncüsüne ulaşacaksınız. Allah sevgisi, 4 aşamadan oluşur.

Evvelâ Allah’a karşı, bir hoşlanma ile başlar manevî hayatınız.

1. safhada; Allah’tan hoşlanmaya başlarsınız.

2. safhada; Allah’ı seversiniz.

3. safhada; Allah’a daha büyük sevgiyle bağlanırsınız yani Allah’a âşık olursunuz.

4. safhada ise hayranlık vardır.

              Öyleyse, Allah’tan hoşlanmaya başlayan insanın göstergesi nedir? Sadece Allah’tan hoşlananlar, Allah’a ulaşmayı dileyenlerdir. Gösterge; Allah’a ulaşmayı dilemek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu