Yazarlarımız

Allah’a Yönelin! Allah (c.c.) Adaletin Temsilcisidir

Haberi buradan dinleyebilirsiniz...

           Değerli okuyucular;  Adalet müessesesi bizim ülkemizde, özellikle son devrelerde büyük yaralar almıştır. Adalet dağıtması gereken kurumlar adaletsizlik dağıtan kurumlar haline getirilmiştir. 

           Ahlâklı insan, elinden ve dilinden başkasına zarar gelmeyen insandır. Osmanlılar Avrupa’da ahlâkın timsaliydi. Kendisine sığınanı Osmanlı reddetmezdi. Reddetmesi mümkün değildi. Çünkü sığınan, mutlaka haksızlığa uğramıştır. Başına korkunç şeyler geleceğini düşünmektedir. Düşmanlarının kendisine neler yapacağını bilmektedir. Aradığı sığınak, daima Osmanlı’dır.

           Adalet, hakkın da temelidir, adalet ahlâkın da temelidir. Öyleyse hakkın sahibinin haklı olmadığı bütün devrelerde adalet yoktur. Adalet yoksa ahlâk yoktur.

           Bilin ki ahlâkın temeli Allah’tır. Allah müessesesi devre dışı kaldığı andan itibaren, ahlâksızlık orada vardır. Allah, ahlâkın; şeytan, ahlâksızlığın temsilcisidir. Allah, ahlâkın ve adaletin sahibidir. İblis, ahlâksızlığın ve adaletsizliğin temsilcisidir. .

           Bugün ne hallere geldiğimizi düşünebiliyor musunuz? Sadece İstanbul’da bir gün içindeki, sokaklarda insanların elinden çanta çalıp kaçmalar, dükkânlardan para çalmalar, açık, göz göre göre hırsızlık olayları her gün üç binin üzerinde.

           Biz nasıl bir ahlâktan bahsedebiliriz ki? Hangi ahlâklı nesilden bahsedebiliriz ki? Çürümüşüz, kokmuşuz.

             Bir ülkeyi ele geçirmek istiyorsanız; onun milletini, onun ahâlisini ahlâksız yapmak temel hedeftir.   Öyleyse bizi ahlâksız yapmak isteyenler, bunu başarmışlar mıdır? Ölçüler ortadadır.

            O zaman artık tekrar  hakkın ve adaleti sahibi  olmak için  ahlaklı bir toplum oluşturmalıyız. Ahlaklı bir toplum oluşturma için ise    Allah’a, Resulüne  ve  Allah’ın  Ayetlerine  kulak vermeliyiz. Onlar gibi Allah’a yönelmeliyiz yani Allah’a ulaşmayı dilemeliyiz.

            NİSA-135  Ey âmenû olanlar! Kendinize, anne ve babanıza ve yakınlarınıza bile olsa, zengin veya fakir de olsalar, Allah için adaleti yerine getiren şahitler olun. Çünkü Allah, ikisine de daha yakındır. Adaletli davranmak için, artık hevânıza (nefsinize) uymayın. Ve eğer dilinizi eğip bükerseniz (sözü değiştirirseniz) veya (haktan, adaletten) yüz çevirirseniz o taktirde muhakkak ki Allah, yaptıklarınızdan haberdar olandır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu