Yazarlarımız

Allah’a Yönelin! Ailedeki Temel Faktör; Sevgi

           Değerli okuyucular; Allah-û Teala herkesin mutlu olmasını, herkesin huzur içinde bir dünya hayatı geçirmesini, herkesin cennete girmesini arzu ettiği için  Kur’ân-ı Kerim’i indirmiş. Hedef, bütün insanları mutluluğa ulaştırmak.

           BAKARA-150   Onlardan zulmedenler hariç, artık onlardan korkmayın. Ben’den (sizin üzerinizdeki sevgimin azalacağından) korkun ki, sizin üzerinizdeki nimetimi tamamlayayım da böylece hidayete eresiniz.

        Sevgi; Allah’ın dizaynında insan hayatının temelini teşkil eder. Allah’ın insanda en çok bulunmasını istediği haslet sevgidir. Ne kadar çok severseniz, o kadar çok Allahû Tealâ tarafından sevilirsiniz. Sevginiz Allah’a dönüktür, insanlara dönüktür, hayvanlara dönüktür, herşeye dönüktür. Yeter ki sevin!

          Allah’ın indinde kıymetli olmak istiyor musunuz? Yapmanız lâzım gelen şey sevmektir.

Severseniz kıyamazsınız.

Severseniz zulmedemezsiniz.

Severseniz Allah’ın sevdiği olursunuz.

            Severseniz sizden etrafınızdaki herkese sevgi saçılır. Siz bir sevgi yumağı olursunuz ve güneş nasıl ışık saçıyorsa siz de çevrenize sevgi ışıkları saçarsınız. Siz severseniz herkes de sizi sever.

            Öyleyse seviniz. Bu, Allah’ın temel hedefidir. Yüce Rabbimiz hepinizi sevginin sahipleri olarak görmek ister. Hepinizin sevmenizi ister. Allah’ı sevmenizi, etrafınızdaki insanları sevmenizi ister.

            Biz insanlar sosyal mahlûklarız yani başka insanlarla yaşamak zorundayız. Aile, bu standardın en küçük cüz’üdür. İnsan tek başına sosyal mahlûk olmak muhtevasını yaşayamaz. Mutlaka bir ailede doğdunuz. Bir anneniz var, bir babanız var, hayatta veya rahmetli ama siz de varsınız aileniz de var. Allah aileyi mukaddes bir yuva olarak kabul eder. Ve Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V) Efendimiz, evlenecek yaşa gelmiş olan gençlerin hepsini evlendirmek konusunda büyük gayretler sarf etmiştir.    

 Herkesleri seferber etmiştir. İnsanları evlendirsin, ev bark sahibi olsunlar, aile yuvası kurulsun bir ailenin bacası tütsün diye…

             Sevgi, ailede temel faktörü ifade eder. Babadan başlayan, annede devam eden, çocukların en büyüğünden en küçüğüne doğru inen bir sevgi halesi, ailede mutluluğun en büyük kaynağıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu