Yazarlarımız

Allah’a Yönelin! Ahlâk Müessesesinin Ölçüleri

Haberi buradan dinleyebilirsiniz...

              ALİ İMRAN-133-138   Ve Rabbiniz’den olan mağfirete ve genişliği yerler ve gökler kadar olan, muttekîler için hazırlanmış olan cennete koşun! Onlar (muttekîler), bollukta ve darlıkta (Allah için) infâk ederler (verirler) ve onlar öfkelerini yutanlardır (tutanlardır) ve insanları affedenlerdir. Ve Allah, muhsinleri sever. Ve onlar (takva sahipleri), bir kötülük yaptıkları veya nefslerine zulmettikleri zaman Allah’ı zikrederler, hemen günahları için mağfiret dilerler. Ve Allah’tan başka kim günahları mağfiret eder. Ve onlar, yaptıkları şeylerde (hatalarda), bilerek ısrar etmezler. İşte onların mükâfatları, Rab’lerinden mağfiret ve altlarından nehirler akan, içlerinde devamlı kalacakları cennetlerdir. (Böyle) amel edenlerin mükâfatları ne güzel!

             Değerli okuyucular; Ahlâk müessesesinin ölçüleri, Allah’ın emirleridir. Allah’ın yasaklarıdır. Ne zaman Allah’ın bütün emirlerini uyguluyorsanız, ne zaman Allah’ın yasaklarından hiçbirini işlemiyorsanız, o zaman sizin ne elinizden, ne dilinizden başkasına bir zarar gelmez.

              Ahlâklı insan, sadece kendisinden başkalarına zarar gelmeyen insan değildir. Artık zamanımızda ahlâk müessesesi, her ne kadar böyle anlaşılıyorsa da Allah’a göre ahlâk müessesesi bununla yetinmez. Allah’a göre ahlâk müessesesinin pozitif tarafı da vardır. O kişi, hayatını başkalarına adamış bir kişidir. Ahlâkın gerçek temsilcileri, kendilerinden başkalarına sadece zarar gelmeyen insanlar değildir. Kendilerinden başkalarına hayır akan, fayda akan, onlara mutluluk sağlayan insanlar ahlâkın sahipleridir. Zaten ahlâkın temeli, Allah’ın ahlâkıyla ahlaklanmaktır. Allah da bütün insanlara bunu farz kılmış.

            İşte Osmanlı, o ahlâkı temsil ediyordu. Kendisinden, başkalarının sadece zarar görmediği insan değildi Osmanlı. Kendisinden başkalarına daima hayır akan insanlardı. Negatif tarafı bütünüyle yok edilmiş, pozitif tarafı bütün cepheleriyle işleyen bir mekanizma düşünün. İşte bu, ahlâktır; ahlâkın en üst boyutu. Sadece başkalarına zararı dokunmamakla kalmazlar, hayatlarının her anını başkalarına tahsis ederler, vakfederler, adarlar. Saygılarımla

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu