Yazarlarımız

Allah’a Yönelin! Af Ve Mağfiret

          ZÜMER 53: De ki: “Ey nefsleri üzerine israf yüklemiş (haddi aşmış) kullarım! Allah’ın rahmetinden ümit kesmeyin. Muhakkak ki Allah, günahların hepsini mağfiret eder (sevaba çevirir)….

          Değerli okuyucular;Allah-û Tealâ’nın affı, Allah’ın günahlarımızı bağışlaması demektir, Bu bağışlama tövbelerin arkasından gerçekleşir. Üç tür tövbenin var olduğunu görüyoruz.

        Herkes, her zaman Allah-û Tealâ’ya günahını veya günahlarını affetmesi konusunda talepte bulunur. Ama  affetmek Allahû Tealânın tercihidir dilerse affeder dilerse etmez.

         ALİ İMRAN- 128 Senin için bir emir (yapacağın bir şey) yoktur. (Allah), ya onların tövbesini kabul eder veya onlara azap eder. Oysa onlar, gerçekten zalimlerdir.

           Bu istikamette Allah-û Tealâ hem şöyle söylüyor: “Büyük günahları olanlar bile affımızdan ümit kesmesinler.” Hem de şöyle söylüyor: “Sakın şeytan sizi bizim affımızla güvendirmesin.”

          35/FÂTIR 5:Ey insanlar! Muhakkak ki Allah’ın vaadi haktır. Öyleyse dünya hayatı sizi sakın aldatmasın. Aldatıcılar da sizi Allah ile (affına güvendirerek) aldatmasınlar.          Allahû Tealâ ne demek istiyor acaba?  Şimdi böyle bir şey olduğunu kabul edin; insan inanmışsa ki hangi günahı işlerse işlesin Allahû Tealâ’dan “Yarabbi beni affet!” dediği anda, Allah o günahlarını affedecek, o zaman o kişide günah işlemeye karşı koyucu faktör yani irade görev yapamaz, yapmak gereğini de duymaz. Kişi eğer, “Allah  ben ne günah işlersem işleyim benim mutlaka günahlarımı affedecek, beni doğru posta cennetine ulaştıracak” diye bir fikrin sahibi olmuşsa, böyle bir fikrin sahibi olduğu andan itibaren o kişi, günahları üst seviyede işleyecektir. Neye benziyor olay? Hani şeytan insanlara ne diyor? Kim Allah’a inanırsa, o mü’mindir, Allah da mü’minlerini mutlaka cennetine alır. O zaman kişi ne yapıyor? “Ben müminim, günah işlesem de günahlarım kadar biraz cehennemde kalırım ama Allahû Tealâ mutlaka beni cennetine alacaktır.” diye düşünüyor ve günahları işlemeye devam ediyor. Halbuki cehennemden kimse çıkamaz bu şeytanın aldatmasıdır. Saygılarımla

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu