Erdem KARANYazarlarımız

Allah’a Yönelin! Af Dilemek

            Değerli okuyucular; Allah-û Teala herkesin mutlu olmasını, herkesin huzur içinde bir dünya hayatı geçirmesini ister.

              Bir başkasına anlatacağınız şey eğer bir diğer kişinin güzel bir davranışıysa, ne olur? Siz etrafınızdaki bütün insanları başka kardeşlerimizin güzel davranışlarını anlatmayı hedef alsanız, iki tarafın birbirlerini çok sevdiğini göreceksiniz. 

             Eğer kendi arkadaşlarınızdan iki kişinin kavga ettiğini görürseniz hiç çekinmeyin; hemen aralarına girin ve deyin ki: “Durun bakalım neden kavga ediyorsunuz? Neyi paylaşamıyorsunuz? Ben size yardımcı olmak istiyorum.” Kavgayı, anlaşmazlığı başlarken söndürmeye çalışın. Kavga kızgınlığın sonucudur. Kızgınlık, kişinin o anda öfkesine hâkim olamadığı bir noktayı oluşturursa, o noktaya ulaşırsa kişi kendisini tutamaz, karşısındakine kötü söyler. Belki de onu dövmeye kalkar. Bu noktada bu dövme olayının öldürmeye kadar gitmesi söz konusu olabilir. İnsanoğlunun hangi an nasıl davranacağı belli değildir.

              Ama taraflardan birisi sulh ve sükûnun sahibiyse, karşısındakinin haksız davranışına af dilemekle cevap vermek büyüklüğünü gösterebilmişse, o zaman olay onu (kendisini) yaralayabilecek bir boyuta ulaşamaz. O af dilemek büyüklüğünü göstermiş, Allah’ın indinde değer kazanmıştır. Allah herkesin haksız da olsa af dilemesinden yanadır.

            Af dilemek, tevazuun işaretidir. Allah-û Tealâ kibirlileri sevmez. Burnu havada gezen insanlardan hoşlanmaz. Allah-û Tealâ tevazu sahiplerini sever. Tevazu sahibi olanlar alçak gönüllü olanlar demektir. Bu dünyayı güzelliğe taşıyacak olanlar, daha güzel bir toplum oluşturacak olanlar onlardır.

              Kibir nefsimizin bir afetidir. Kibir afetini ancak nefs teskiyesi  denen müessese ile  yok edebilirsiniz. Ama evvelâ Allah’a ulaşmayı dilemeliyiz. Sonra nefsinizin kibir afetini, gurur afetini kırıp yerle bir edip, Allah’ın katında sizden daha üstün olan birisine tâbî olmak gerekir. Tâbî olmak; bir insanın burnunu kırmasıdır. Tâbî olmak yani tasavvufu yaşamak; bir insanın Allah’ın bir dostundan yardım görmek üzere onun gönlüne ve eğitimine girmesidir. Saygılarımla…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu