Yazarlarımız

Allah’a Yönelin!

Haberi buradan dinleyebilirsiniz...

Tasavvuf ve Mutluluk

Değerli okuyucular; Allah-û Teala herkesin mutlu olmasını, herkesin huzur içinde bir dünya hayatı geçirmesini, herkesin cennete girmesini arzu ettiği için  Kur’ân-ı Kerim’i indirmiş. Tasavvuf ise Kuran’ı Kerim’in hayata tatbik edilmesidir.

 Allah-û Tealâ şu mutluluk denilen hayat tarzını bizim için yarattı. Bütün insanlar için yarattı ama o hedefe sadece bu tasavvufu yaşayabilenler ulaşabilir.

 Sahabe büyüklerimiz  kâinatın en sağlam misali olarak karşımızda. 14 asır evvel onların yaşantısı tarih hazineleri içerisinde bir bütün. Osmanlı’nın altın çağına bakın, aynı hayatı göreceksiniz. Osmanlı’nın yükselme devresi, asr-ı saadetin bir devamıdır aslında. Osmanlı’nın yükselme güneşini oluşturan faktör tasavvuftur. Düşünün ki tasavvuf dışında Osmanlı ordusundan hiçbir fert yoktu. İlmiye sınıfının büyük kısmı, esnafın tamamı, halkın büyük kısmı tasavvufu yaşadılar ve dünyaya örnek oldular. Adalet götürdüler dört bir yana. Ve Osmanlı’yı Osmanlı yaptılar. Onlar mutluluğu yaşadı yükselme devri boyunca. İşte biz de kendimize o devri örnek almalıyız; Osmanlı’nın yükselme devrini.

 Unutmayalım, o kanı taşıyoruz. Osmanlıyız. Onlar bunu başarmışlarsa her devirde başarılabilir. Siz Allah ile beraber olmayı hedef ittihaz edeceksiniz. Tasavvuf öğretisi olan olaylar karşısında sarsılmamayı, başkalarının davranışlarından negatif etkilenmemeyi öğreneceksiniz. Her geçen gün başkaları için yaşamayı öğreneceksiniz. Zamanınızın, her şeyinizin her gün biraz daha fazla başkalarına hasredildiği gelecek günlere ulaşacaksınız. Her gün biraz daha mutluluğu yaşayarak, biraz daha Allah için olarak.

 Öyleyse unutmayalım, sadece mutlu olmak için yaratıldık. Ve şartlar, çevrenizdeki şartlar ne olursa olsun,  mutlu olabiliriz. Bu dizayna dikkatle bakalım: Mutluluğumuzun mimarı biziz. Siz şartları oluşturdukça Allah-û Tealâ onun üzerine binaları ardarda inşa edecektir, lâyık olduğunuza, liyakatinize paralel olarak. Öyleyse mutlu olmak için çok sebebimiz var. Bu sebepler üzerinde durarak mutlu olmamız söz konusudur. Saygılarımla

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu