Erdem KARANYazarlarımız

Allah’a Ulaşmayı Dileyin! Ya Cennet! Ya Cehennem!

           Değerli okuyucular; Allahû Tealâ’nın bütün insanlardan istediği şey açık ve kesindir. Allahû Tealâ istiyor ki; insanlar mutlu olsunlar. Hiç kimse başkalarını mutsuz ederek mutlu olamaz. Ama herkes başkalarını mutlu ederek mutlu olabilir. Öyleyse insanımız neden mutsuz? Çünkü başkalarını mutsuz ediyorlar.  Çünkü başkaları, onları yanlış davranışlarla rahatsız ediyor. Bunun üzerine onlar da harekete geçiyor. Onlar da kendilerini rahatsız edeni rahatsız ediyorlar. Bunda da kendilerini haklı görüyorlar. “Ben” diyor, “hak sahibiyim. Kısas yapıyorum. O bana böyle böyle davrandı. Ben de ona aynını davrandım.”

           Böyle bir hak var mı? Evet, var. Var ama biz onlara diyoruz ki: “Öyle yapmayın. Onlar size kötü davrandı. Onlar derecat kaybetti. Ama siz derecat kazandınız. Onlara eğer size derecat kazandırırlarsa sizin güzel davranmanız size ne kaybettirir? Bir şey kaybettirmez ama bir şey kazandırır. Çünkü siz, onların size kötü davranmalarıyla derecat kazanırsınız, siz onlara güzel davrandığınız zaman bir defa daha derecat kazanırsınız. Yani herhangi bir insanın size kötü davranması, sizin için Allahû Tealâ’nın bir ni’metidir.” Şimdi birisi çıkıp diyecektir ki: “Olur mu ya … Adam bana bu kadar kızmış. Bana yumruk atmış. Sen diyorsun ki; ‘Onu sev.!

        Evet, ama  Neden? Çünkü o kişi sana yumruk attığı zaman sen kaybetmedin; sen derecat kazandın. Önemli mi? Çok önemli.  Cennet hayatı veya cehennem hayatı sonsuz, milyonlarca sene  bu cenneti, sadece etrafınızdaki insanlara yaptığınız güzel davranışlar sebebiyle kazanmanız her zaman mümkün. Allah’ın bu konudaki kanunu ne? O kadar da güzel bir kanun koymuş ki:

              23/MU’MİNÛN-102:  O zaman kimin mizanı (sevap tartıları) ağır gelirse işte onlar, felâha erenlerdir.(cennete gidenlerdir)

            Bir gün hepimiz öleceğiz. Hiç kimse bu dünyada sonsuza kadar kalamaz. Öldüğümüz zaman gideceğimiz yer ya cennet olacak ya da cehennem olacak. Neye bağlı? İşte o kaybettiğimiz ve kazandığımız derecelere bağlı. Eğer kazandığımız dereceler fazlaysa gideceğimiz yer cennet, kaybettiğimiz dereceler fazlaysa gideceğimiz yer cehennem.

23/MU’MİNÛN-103:Ve kimin mizanı (sevap tartıları) hafif gelirse, işte onlar, nefslerini hüsrana düşürenlerdir. Onlar, cehennemde ebediyen kalacak olanlardır…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu