Erdem KARANYazarlarımız

Allah’a Ulaşmayı Dileyin! Rüzgâr Eken Fırtına Biçer

           Değerli okuyucular; Allah-û Teala herkesin mutlu olmasını, herkesin huzur içinde bir dünya hayatı geçirmesini, herkesin cennete girmesini arzu eder.

            Allah (c.c.) bizi mutlu olalım diye yarattı. İki tane alternatifimiz var; her an başkalarına mutluluk vermek için yaşarsanız, her an onların her birine verdiğiniz mutluluğun iki katını yaşayacağınız için en çok mutlu olan her zaman siz olursunuz.

              Madalyonun öbür tarafına da gelin bir göz atalım; öyle yapmıyoruz, nefsimizin tesiri altındayız. Herkese üstün olduğumuzu ispat etmeye çalışıyoruz yani onları küçümsemekle kalmıyoruz, onlara da bunu ispat etmeye çalışıyoruz. Gayretimizin onları küçümsemek olduğu, küçültmek olduğu her hâlimizden belli. Nefsimizin ve şeytanın tesiri altında insanlara hakaret ediyoruz. Onlara despotluk ediyoruz. Onlara tahakküm ediyoruz. Yani Allah’ın emirlerini tebliğ etmiyoruz, nefsimizin onları ezmek için bize emrettiği şeyleri onlara emrediyoruz. Ne oluyor? Onları üzüyoruz. Onları mutsuz ediyoruz. Ne kadar mutsuz edersek, her bir insanı mutsuz ettiğimizi düşünelim. Etrafımızda  10 kişi olsun, bizimle beraber 11 kişi olalım, etrafımızdaki herkese bir nebze mutsuzluk verdiğimizi düşünelim. Onlara verdiğimiz mutsuzluğun aynını Allah-û Tealâ bize iki kat yaşatacaktır. Evvelâ Allah-û Tealâ nefsimizi huzursuz edecek, arkadan da ruhumuz nefsimizi huzursuz edecek ve her bir insan için iki defa biz huzursuz olacağız. Etrafımızdaki 10 kişiye de o nefsimizdeki o menhus üstünlük arzusu, başkalarına üstünlüğünü ispat etmek arzusu, başkalarını küçültme arzusu bize bunu yaptıracak. Etrafımızdaki insanların her birine verdiğimiz huzursuzluğun iki katını yaşayacağız. Yani bir kişiye verdiğimiz mutsuzluğun 20 katını, her gün yaşayacağız. Yani rüzgâr eken fırtına biçer. Saygılarımla…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu