Yazarlarımız

Allah’a Ulaşmayı Dileyin! Regaip Kandili

           Değerli okuyucular;  Recep ayının ilk Perşembesi her sene Regaip Kandili olarak kutlanır.

O günü oruçlu geçirmek sünnettir. “Regaip” kelimesi, “rağbet” kelimesi aynı kökten gelir. Allah’a yaklaşımda, Allah’a rağbet, Allah için olmaya gayretle elde edilen bir vetiredir. Burada bu müessese içerisinde rağbetimiz hangi istikamette olmalı? Rağbet Allah’adır. Bu rağbetin başlangıcı Allah’a ulaşmayı dilemektir.  Sonrasında da tabiiyet gelir.  Tâbiiyet İslâm’ın temelindedir. Eğer bir insan; “Ben İslâm’ım.” diyorsa, o kişi Teslim olmak şerefine Allah’a ulaşmayı dilediği an gerçek anlamda değil ama başlangıç noktasında ulaşabilir. Ama Allah’a ulaşmayı dilerse; dilediği takdirde Allah onu mutlaka Kendisine ulaştıracaktır. Çünkü Kur’ân-ı Kerim’de sözü var.  “Kim Bana ulaşmayı dilerse Ben onu Kendime ulaştırırım.” buyuruyor Allahû Tealâ. (42/ŞÛRÂ-13) Öyleyse kim bu standardın içindeyse Allah, onu mutlaka Kendisine ulaştırır.

          Bütün insanlar için Allahû Tealâ öylesine güzel bir dünya kurmuş ki; o kişi, bu dünya adı verilen gezegende büyük bir mutluluğu yaşayabilir. Şimdi bana birisi çıkar da der ki: “İyi ama adamın parası yoksa? Bu adam perişan olur.”

                  Bunu söyleyen kişiler kendi ölçülerinde bir doğruyu söylemişlerdir ama realite o değildir. Eğer kişi Allah ile beraberse Allah, onu hiçbir zaman aç bırakmaz. Ona mutlaka onun geçineceği standartlarda bir şeyler Allahû Tealâ ihsan eder. O kişiyi mutlaka Allahû Tealâ mutlu eder. Bütün insanlar için Allahû Tealâ’nın isteği ne? O kişinin ruhunu da fizik bedenini de nefsini de iradesini de Allah’a teslim etmesi ve böylece dünyadaki en mutlu insanlardan biri olması… Teslimler önemli mi? Elbette önemli ! Çünkü bu teslimler ile; kişinin nefsinin kalbinin giderek daha çok, daha çok, daha çok afetlerden kurtulmasını ve neticede de nefsin kalbinin bütünüyle nurla dolması… Ne olur? İşte o kişi dünyadaki en mutlu insanlardan birisi olur. Saygılarımla

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Başa dön tuşu