Erdem KARANYazarlarımız

Allah’a Ulaşmayı Dileyin! Mutluluğun Reçetesi

           Değerli okuyucular; mutluluğun reçetesi, başkalarına mutluluk vermektir. Eğer davranışlarımız insanlara nur ulaştıran davranışlarsa, ruhumuz istikametindeyse, insanlara mutluluk vermek içinse, onlardan bize mutluluğun geri dönmesine falan gerek yok. Daha o mutluluğu biz onlara ulaştırdığımız anda Allah-û Tealâ bizi, mutlaka her birinin iki katı kadar mutluluğa ulaştırır.

          İşte böyle bir dizayn, Allahû Tealâ tarafından en güzel standartlarda sunulmuş bize. Allahû Tealâ ne istiyor bizden? Bizi mutlu etmek. Reçeteyi görüyor musunuz? Mutlu olabilmemiz bizim elimizde, başkasının elinde değil. Onlardan bize mutluluk dönüşüne bağlı değil. Başka insanların bizi mutlu etme konusunda gayret sarf etmesine bağlı değil. Bizim gayretimize bağlı. Bizim onlara mutluluk verebilme gayretimize bağlı. Eğer suskunsak, eğer kapalıysak, eğer insanlara onları mutlu edebilecek olan bir kaç kelime söyleyemiyorsak, o zaman biz kendimizi mutsuz eden bir zavallıyız. O insanlara da mutsuzluk veren ama neticede onların her birine verdiğimiz mutsuzluğun iki katını geri alan bir zavallıyız.

            Öyleyse Allah-û Tealâ’nın yolunda hizmet etmek, Allah-û Tealâ’nın yolunda saadeti yaşayabilmek ancak başkalarına saadeti yaşatmanızla mümkün. Gayretler ve sonuçları. İşte insanların başkaları uğrunda yaşamaları, başkalarına mutluluğu yaşatabilmek için gayretin sahibi olmaları neticede dolaşıyor, bumerang gibi dolaşıyor, dönüyor ve kişinin kendisini her bir gayretinin karşılığında iki kat mutlu ediyor.

           İşte bu büyük hakikatler insanlar tarafından bilinmediği için birileri insanları  Allah’tan korkutmakla meşguller. “Allah’tan korkun, Allah’tan korkun, Allah’tan korkun.” Hâlbuki söylemeleri lâzım gelen o değil. Allah’ı sevin. Allah, korkulan bir Allah olmak istemiyor. Şunu kesinlikle bilmenizi istiyorum; Allah-û Tealâ hiçbirinizi cehenneme atmaz. Siz cehenneme kendi kendinizi atarsınız. Kim cehenneme gidecekse o kendisi oraya girmeyi tercih ettiği içindir. Allah-u Teala cennet için şartları söyler,cehennem içinde şartları söyler. Bu iki yoldan birini insanlar kendileri tercih ederler.Saygılarımla

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu