Erdem KARANYazarlarımız

Allah’a Ulaşmayı Dileyin! Mutlu Olmak Marifettir

           Değerli okuyucular; Allah-û Teala herkesin mutlu olmasını, herkesin huzur içinde bir dünya hayatı geçirmesini, herkesin cennete girmesini arzu eder.

            Herkes mutlu olmak istiyor. Ama  çoğu mutlu olamıyorlar. Bunun sebebini incelediğimiz zaman, Allah’a yakınlıkları istikametindeki eksikliklerin var olduğunu görüyoruz. Bir kısım insanların zaten dînle hiç uzaktan yakından ilişkisi yok. Onlar, Allah’ın bizim  yaşamamızı dilediği güzel hayatı hiçbir zaman yaşayamayacak olanlar.

             Bu istikamette söylenmesi lâzım gelen çok önemli bir şey var. Bir insan öldükten sonra ya cehenneme gider ya da cennete. Allah’ın dostlarının dışındaki insanlar cennete giremezler. Öyleyse sonsuz bir hayatı cehennemde yaşamak var veya cennette yaşamak var.

              İnsanlar bu dünyada isteseler de istemeseler de Allah’ın yaşattığı kadar yaşayacaklardır. Marifet, bu dünyadaki yaşantıyı mutlu olarak geçirmektir. Ama Allah ile dostluk temin edilmediği sürece bu dünyada mutluluğu kimse yaşayamaz. İnsanlar zannederler ki; “Çok param olsa çok mutlu olacağım. Dünyanın en mutlu insanı ben olacağım. Milyonlarım olsa oh oh…” İşte “oh oh”; neticesi yok , orada. Allah ile ilişkisi olmayan dünyadaki en zengin insan hiçbir zaman mutlu olamaz. Zenginlerin zenginliği bu dünyanın ihtiyaçlarının temini sınırları içerisinde faydalıdır. Ama mutlulukla konu ilişkili değildir.

             Mutluluk bir insanın iç dünyasında, dış dünyasında ve Allah ile olan ilişkilerinde yaşanabilen, üçünde de yaşanabilen bir husustur ve Allah’ın emirlerini yerine getirmeyen insanlar için bu mutluluk hiçbir zaman yaşanamaz.

                 Mutlu olmak; Allah-û Tealâ’nın bizden istediği tek şey bu. Hiç unutmayalım, Allah yolunda olmayan bir insan, neye sahip olursa olsun mutluluğu yaşayamaz. Mutluluk iç dünyanızda, dış dünyanızda yani etrafınızdaki insanlarla ilişkilerde ve Allah ile olan ilişkilerde sizi hep mutlu kılan bir hüviyet taşır. Saygılarımla

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu