Yazarlarımız

Allah’a Ulaşmayı Dileyin! Karar Almak

           Değerli okuyucular; Allah-û Teala herkesin mutlu olmasını, herkesin huzur içinde bir dünya hayatı geçirmesini  ister.

            Bizim mutsuz eden en büyük faktörlerden biri yanlış karar almaktır. Aldığımız her yanlış karar bize mutsuzluk olarak geri dönecektir. Karar alırken önce enine boyun düşünmeli ve kararımızı almalı ve onun değiştirmemeliyiz. Bütün insanlar iblisin kendilerine devamlı telkinde bulunduğunun farkında bile olmadan hep kendi düşünceleriyle mütemadiyen fikir değiştirdiklerini zannederler. Oysaki eğer kendi düşünceleri olsaydı, daha birincide en üstün olanı tercih edecekti kişi bitirecekti işi. Oysaki karar vermesine kadar o istikamette gayret sarf eden iblis o kişi karar verdikten hemen sonra, birkaç saniye içinde ikinci alternatifi o kişinin aklına getirir. Ve ikincisini, birincisine verdiği delillerden daha sağlam, daha üstün delillerle destekler ki; kişi birinci verdiği karardan caysın diye.

           Caydı, ikinciye döndü. İkinciye döndükten sonra ondan da daha üstün delillerle tekrar birinciye dönmesini sağlar. Bu devam ederse kişi devamlı birinciden ikinciye, ikinciden üçüncüye, üçüncüden dördüncüye, dördüncüden beşinciye, devamlı karar değiştirir. Hâlbuki sadece iki tane alternatif vardır. Ama hep kişi birinden ötekine karar değiştirir. Şeytanın elinde maskara olur.

           Şeytanın sizinle alay etmesine müsaade etmeyin. Bir konuda karar verirken iyi düşünün! Düşündükten sonra mantık ölçülerinize göre yerli yerine oturtun her şeyi, oturttuğunuz anda kararınızı verin, ondan sonra şeytan size ne söylerse söylesin asla kararınızı değiştirmeyin.

         Peygamber Efendimiz (S.A.V)’e Allahû Tealâ bunu söylüyor: “İyi düşün, karar ver! Karar verdikten sonra asla değiştirme. Karar vermeden evvel bize sor. İşte sana ne emredersek sadece onu yap, fikir değiştirme. Asla sözünden dönme, şartlar ne olursa olsun.” diyor Allahû Tealâ.  Peygamber Efendimiz (S.A.V)’i Allahû Tealâ, insanlar içinde en üstün insan olarak yaratmış. Ve ona emrettiği şey bu: “Karar verdiğin zaman kararından asla dönme.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu