Erdem KARANYazarlarımız

Allah’a Ulaşmayı Dileyin! Günahlar ve Sevaplar

           Değerli okuyucular; şeytan ne ister? Devamlı günah işlemenizi. Devamlı günah işlemese de ara sıra günah işlese bile, her an insanlar günah işliyorlar, mesela namaz kılmadıkları için, oruç tutmadıkları için , zikir yapmadıkları için derecat kaybediyorlar. Günah işlemenin simgesi kaybedilen derecelerdir. Kim derecat kaybediyorsa o kişi günah işliyor.

            Müminun 102-103 : O zaman kimin mizanı (sevap tartıları) ağır gelirse işte onlar, felâha erenlerdir. Ve kimin mizanı (sevap tartıları) hafif gelirse, işte onlar, nefslerini hüsrana düşürenlerdir. Onlar, cehennemde ebediyyen kalacak olanlardır.

           Necm-32 Onlar ki, küçük günahlar hariç, büyük günahlardan ve fuhuştan içtinap ederler (sakınırlar). Muhakkak ki Rabbin, mağfireti geniş olandır. O, sizi daha iyi bilendir. O, sizi topraktan yaratmıştı. Ve siz, annelerinizin karnında cenin idiniz. Öyleyse nefslerinizi temize çıkarmayın (sakın benim kalbim temiz diyerek kendinizi temize çıkarmayın). O (Allah), kimin takva sahibi olduğunu daha iyi bilendir.

            Allah’ın bir emrini yerine getirmediniz, derecat kaybedersiniz. Yasak ettiği bir fiili işlediniz gene derecat kaybedersiniz. Bunun dışında hiçbir şey yoktur. Ya Allah’ın emirleri ya da yasakları. Allah’ın emirleri mi? İşlemediğiniz zaman, o emri yerine getirmediğiniz zaman derecaat kaybedersiniz. Yasakları mı? Yasak ettiği fiilleri işlediğiniz zaman derecaat kaybedersiniz yani günaha girersiniz. Af müessesinin doğurduğu bir ortam oluşur. Günah mevcut ise af da söz konusudur. Günah yok ise affedilecek bir şey yoktur.

          Öyleyse, kişi Allahû Tealâ’dan günahlarının affını talep ettiği zaman Allahû Tealâ onun günahlarını affeder de affetmeyebilir de. Öyleyse, Allahû Tealâ’nın günahları affetme konusunda kriterleri mi var? Evet. Eğer o kişi, o günahı bir daha işlememek konusunda bir karar almışsa, iç dünyasında bunu kesinleştirmişse, iradesiyle o günahı işlememe konusunda tüm gayretini sarf ederek, kişi bir büyük faaliyetin içinde ise kalbinin samimi olması halinde, Allahû Tealâ muhtemeldir ki o kişinin talebi üzerine günahlarını veya günahlarının bir kısmını affeder. Ama  Allah’ın kanunları da var. Bir insan Allah’a ulaşmayı dilemedikçe, Allahû Tealâ onun günahlarını onu kurtaracak bir şekilde affetmiyor.Saygılarımla

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu